Як навчитись харизмі?

Станьте лідером, за яким хочуть слідувати люди.

Використовуючи 12 тактик, менеджери можуть дієво впливати на людей. Кожен з нас може цього навчитись. 9 з них – це вербальні технології: метафори, паралелізми а аналогії; життєві історії та анекдоти; контрасти; риторичні запитання; вираження моральних переконань; віддзеркалення настрою групи; листи з трьох пунктів; визначення амбітної мети, а також вияв впевненості, що можна цього досягти. Три з дванадцяти згаданих практик – це невербальні тактики: повний експресії голос, міміка лиця та жести. Ці методи працюють, оскільки допомагають випрацювати емоційний зв’язок зі співрозмовником та одночасно призводять до того, що оточення спостерігає таку людину як більш сильну, більш компетентну та гідну поваги. Метою менеджера повинно бути використання цих практик не лише під час публічних виступів, але й у щоденній комунікації. Менеджери, що пройшли відповідне навчання, зауважили, що оцінка їх компетентності управлінця зросла майже на 60%.

 

Іван стоїть за трибуною зі спітнілими від стресу долонями, дивиться на десятки колег, які зібрали, щоб почути від нього про нові ініціативи. Петро Іванович приходить на зустріч після невдалої спроби впровадження нового продукту на ринок, щоб привітати знеохочений колектив, що спрагло очікує нового напрямку дій. Пані Олександра готується до розмови з талановитим, але ж таким, що має посередні результати у роботі підлеглим, якого слід спровадити на властиву дорогу. Кожен з нас був у подібній ситуації. Вони вимагать харизми, тобто вміння зрозумілої комунікації, візіонерської подачі та вміння інспірувати, які надихають на мотивують адресатів.

Як цього навчитись? Багато хто вважає, що це неможливо. Стверджують, що харизматичні люди є такими від народження, що це екстраверти, які мають в генах експресію і дар переконання. Не з кожного можна зробити Уінстона Черчіля.

Це твердження не є помилковим, однак з першим пунктом важко погодитись. Харизма не є лише вродженою рисою характеру. Цей навик, чи краще сказати – комплекс навиків, що знані ще з стародавніх часів, можна в собі сформувати. Кожен, хто навчиться навиків тактики харизматичного лідерства ТХЛ (charismatic leadership tactics – CLT), може з більшою силою впливати на людей, здобути репутацію особи, якій довіряють і яку сприйматимуть як «вродженого лідера». Спортсмени для того, щоб перемогти – багато займаються та планують змагання. Лідери, які хочуть додати собі харизми, повинні пізнати ТХЛ, продуктивно вправлятись щодо їх використання, а також мати добру стратегію їх використання.

 

Що таке харизма?

Коріння харизми сягають цінностей та емоцій. Це вміння впливати на людей проявляється з поєднання елементів, які Арістотель назвав логос, етос і пафос. Щоб освоїти силу моральної персвазії (впливу), потрібно використовувати образну і таку, що базується на логічі риторику, ілюструючи, що ви є особою, якій можна довіряти на моральній площині, а потім пробудити в слухачах емоції та пасії. Якщо лідер добре володіє тими двома викликами, він може користуватись надіями, натхненнями та ідеалами своїх підвладних шляхом визначення для них цілей і заохочуючи  їх досягати нових вершин.

Численні дослідження свідчать, що харизма може мати неоціненну вартість в середовищі праці – у малих та середніх фірмах, державних та приватних, у західній чи азіатській культурах. Політики теж оцінили її потужну силу. Однак багато менеджерів не використовує харизми. Можливо, не знають, як це зробити, або вважають, що це надто складна штука: простіше керувати за принципом «палиця та морква» або в інструментарний спосіб (доручення конкретних завдань). Прояснимо ситуацію: керівники повинні володіти технічними навиками, бо саме завдяки цьому здобувають довіру оточення, управляють поточною роботою компанії і визначають стратегію. Вміння карати та нагороджувати також є перевагою. Але найбільш успішні лідери, для того, щоб досягти власних цілей, крім описаних двох технік управління використовують харизму.

Існує 12 найважливіших тактик харизматичного лідерства. Деякі з них є знаними споконвіку ораторськими навиками. Дев’ять з них – це вербальні технології: метафори, паралелізми а аналогії; життєві історії та анекдоти; контрасти; риторичні запитання; вираження моральних переконань; віддзеркалення настрою групи; листи з трьох пунктів; визначення амбітної мети, а також вияв впевненості, що можна цього досягти. Три з дванадцяти згаданих практик – це невербальні тактики: повний експресії голос, міміка лиця та жести.

Існують також інші тактики харизматичного лідерства, якими можна послуговуватися. Наприклад, заклик до старанності, відношення до історії, використання повторів, говоріння про посвяту і використання почуття гумору. Однак 12 технік, описаних у цій статті, дають найкращі результати і працюють майже у кожному контексті. Лідери, які використовують ці вміння, можуть як ніхто інший обєднати сили групи при досягненні реалізації спільної візії.

Аналізуючи «добрі практики» представлення інформації, такі, як структура виступу, зрозуміла мова, темп мовлення і впевненість у собі того, хто говорить, науковці порівняли їх вплив на тих, хто слухав. Виявилось, що харизматичні доповідачі справили враження набагато компетентніших осіб, та таких, яким варто довіряти.

Описані тут тактики не надто поширеними знаннями у сфері бізнесу. Менеджери, які ними оволоділи, дійшли до цього шляхом методу спроб та помилок, без усвідомлення суті справи.  Метою, до якої кожен повинен слідувати, є використання харизматичного лідерства не лише при публічних виступах, але й у щоденній комунікації з підлеглими. Для того, щоб бути харизматичним лідером щодня. Ця тактика діє, оскільки дає можливі створити емоційний взаємозв’язок з підлеглими, та одночасно сприяє розумінню того, що оточення бачить вас як більш сильнішу людину, більш досвідчену та таку, якій можна довіряти. Слово «харизма» має грецьке походження і означає винятковий дар. Почніть правильно використовувати тактики харизматичного лідерства, і станете саме таким лідером.

 

Тож розглянемо згадані нами тактики.

 

Нав’яжіть контакт, використовуйте порівняння та контрасти

Харизматичні мовці допомагають своїм слухачам зрозуміти та запам’ятати послання, а також ототожнитись з ним. Дуже дієвим методом є використанні метафор, паралелізмів та аналогій. Метафори можуть бути дієвими у всіх без винятках професійних контекстах.

Життєві історії та анекдоти також допомагають у сприйнятті інформації, допомагають слухачам краще зрозуміти лідера саме на емоційній площині. Навіть особи, що не вміють успішно публічно виступати перед іншими, можуть вдало використовувати цей інструмент. Наприклад, з виступу Біла Гейтса в Гарварді, де апелює до студентів про те, щоб ширше розуміли власну відповідальність: «Моя мама… ніколи не переставала тиснути, щоб робив більше для інших. За декілька днів до мого шлюбу організувала вечірку для молодої, де зачитала адресований Мелінді лист про шлюб. Вже тоді була сильно хвора на рака, але не пропустила чергової нагоди ще раз нас навчити, а свій лист закінчила словами: «Від людей, щоб так багато мають, так само багато очікують».

 

Життєві історії та анекдоти також допомагають у сприйнятті інформації, допомагають слухачам краще зрозуміти лідера саме на емоційній площині.

Використання контрасту є однією з базових тактик харизматичного лідерства, оскільки він є поєднанням розуму та пристрасного захоплення. Дає змогу ясно передати комуні кат завдяки його співставленню з протилежною ситуацією, що часто дає драматичний ефект. Цей засіб використав Джон Ф. Кеннеді, сказавши відому фразу: «Не питай, що твій край може зробити для тебе, запитай, що ти можеш зробити для свого краю». З нашого досвіду виникає, що використання контрасту є однією з найпростіших тактик, які можна освоїти, але її все ж рідко використовують.

 

Ангажуйте співрозмовників і шукайте простих ідей

Риторичні запитання можуть видаватися засобом сильно показовим, однак харизматичні лідери використовують їх, щоб викликати емоційну заангажованість у слухачів. Такі запитання можуть мати очевидні відповіді або ж слугувати для означення проблеми, розв’язок якої буде названо згодом. Аніта Роддік – власниця мережі косметики Body Shop – використала у одній з промов три риторичні запитання, щоб пояснити, що переконало її до започаткування руху соціальної відповідальності бізнесу. Як сказала, нею керувало «справді просте розуміння: Як зробити, щоб світ бізнесу був доброзичливим? Як занурити фірму в життя суспільства? Що зробити, щоб її добро стало однією з цілей фірми?».

Тактика риторичних запитань є також дієвою при розмові віч-на-віч зі співрозмовником.

Листи з трьох пунктів – це черговий інструмент дієвого впливу, оскільки дають змогу скоротити послання до найбільш важливих елементів. Чому три пункти? Бо більшість з нас запам’ятовує три речі; трьох аргументів достатньо, щоб переконати слухачів про існування певної «правильності», а до цього при трьох пунктах маємо відчуття, що список є завершеним. Листи з трьох пунктів можна так і представити: «Оце три справи, про які мусимо подбати, щоб досягти прибутків».

Покажіть порядність, авторитет і захоплення

Показування моральних переконань і віддзеркалення настроїв групи – навіть, коли вони є негативними – робить з вас вірогідного мовця, оскільки показує слухачам, що маєте характер, і дозволяє їм ідентифікуватись з вами.

 

Ось цікавий приклад промови до колективу менеджера ГО, що стосується введення змін у ланцюжку достав організації:

«Хто, на вашу думку заплатить за цей логістичний балаган, який ми створили? Це не наші грантодавці відчують наслідки, лише діти, яких маємо нагодувати, бо це вони черговий раз підуть спати голодними і, можливо, не доживуть до ранку. Не лише даремно тратимо гроші, але толеруємо недопустимі занедбання, а тимчасом розв’язання проблеми є таким простим…» Або ж іще один приклад від Олега (ім’я придумане), директора ІТ-департаменту, який описує настрій, що панує в колективі: «Знаю, про що думаєте, бо я думаю про це саме. Ми всі розчаровані та знеохочені. Дехто з вас говорив мені про недоспані ночі, інші про нервову ситуацію в колективі, яка переноситься навіть додому. Для мене особисто життя втратило барви. Знаю, як тяжко ми всі працювали, і знаю смак невдачі. Успіх був уже близько. Але це не триватиме довго. Маю план».

Іншою тактикою, що допомагає харизматичним лідерам показати зацікавленість і прагнення слухачів, є визначення амбітних планів. Ганді у своїй знаній на весь світ промові закликав: «залиште Індію», говорив він майже про неможливу річ (з моральної точки зору точно), тобто про спокійних вихід з-під Британії. Ще одним прикладом зі світу бізнесу є частина розмови президента компанії Sharp, Катсухіко Махіди. У 1989 році, коли концерну загрожувало банкрутство, на ринку телевізорів домінувала технологія кінескопів, а концепція впровадження рідкокристалічних екранів (liquid-crystal display – LCD) була невигідною, президент говорив колективу про немисливі зміни: «У 2005 році усі телевізори, які продаємо у Японії, будуть рідкокристалічними».

«Вожак» також повинен виражати впевненість, що цих амбітних цілей можна досягти. Ганді говорив: «Знаю, що коли присвятемо себе, уряд Великої Британії не зможе перешкодити нашій свободі». Пізніше, він більш чітко виражав свої переконання: «Навіть якщо усі в ОНЗ будуть проти мене, навіть якщо вся Ідія залишить мене, скажу: «Помиляєтесь. Індія отримає свободу від окупантів без насилля». Не зупинимось не лише з огляду на саму Індію, але з огляду на добро для всього світу. Навіть, якщо закрию очі, допоки прийде свобода, ідея безкровної боротьби буде тривати».

Президент Махіда особисто представив своє бачення інженерам компанії, переконуючи їх, що вони в стані досягнути ризиковної мети. Надав цьому проекту найвищий пріоритет, створив групи, що поєднують технології LCD з процесами опрацювання нових телевізорів і чітко дав зрозуміти, що від успіху їх роботи залежить дося компанії.

Три види невербальних (несловесних) сигналів – голос, сповнений експресії, мова тіла та міміка лиця – також є ключовими елементами харизми. Однак не всі вміло ними користуються, у природній спосіб, а до того ж, це елементи, найбільш детерміновані культурою. Те, що в деяких країнах Азії можуть визнати за надто виражену експресію, у південноєвропейській культурі сприйматиметься як недостатній запал. Однак такі невербальні тактики надзвичайно важливі і варто працювати над їх використанням, оскільки завдяки їм ми переконуватимемо слухачів краще, ніж словами. Вони допомагають втримувати увагу, надають висловлюванням відповідний ритм.

 

Використання теорії на практиці

Тепер, коли ви вже знайомі зтактиками харизматичного лідерства, ви повинні дати собі відповідь на запитання, як їх використовувати. Все просто: необхідним є підготовка і послідовне тренування. Коли пишете промову чи презентацію, заплануйте використання цих тактик і потренуйтесь. Також заохочуємо лідерів до роздімів над тим, як використовувати ці інструменти в розмові віч-на-віч чи під час зустрічей в колективі, коли необхідною є сила персвазії (впливу). Секрет у тому, щоб «озброїтись» декількома тактиками харизматичного лідерства, використання яких вдається вам спонтанно, природньо. Щоб розуміти, що все робите правильно, ви можете перші промови/розмови записати чи попросити записати їх на відео дружину/чоловіка чи колегу по роботі.

Не потрібно використовувати всі тактики у кожній розмові. Ви повинні використовувати відповідний до ситуації мікс таких гачків. З часом, завдяки набутому досвіду, ви буде все вільніше їх використовувати.