Валерія Коломієць: “Підприємець має знати свої права”

Валерія Коломієць,
адвокат, партнер Адвокатського об’єднання “Бачинський, Коломієць та партнери”

Українські підприємці – гідні подиву. Працюють у складних економічних умовах. Попри все – готові розвиватись і йти вперед. Набиті шишки опрацьовують і чітко знають, що грамотно страхувати свій бізнес з юридичного боку – чи не найкращий варіант. Про це, а також про превентивні практики поговориму з Вікторією Коломієць, юристом, парнером одного з львівських адвокатських об’єднань:

 

Пані Вікторіє, як правильно організувати правовий захист своєї діяльності?

 

Насамперед через ряд превентивних практик для бізнесу. Це послуги, що дають змогу власникам і топ-менеджменту компаній почуватися безпечно і спокійно виконувати свої завдання.

Сьогодні ми проводимо навчання, тренінги та семінари, з приводу того як себе слід поводити, скажімо, під час затримань, обшуків, допитів. Щодо допитів, то навчаємо у тому числі і через рольові ігри. Це спеціалізована ділянка роботи і цікава переважно для тих, на кого уже заведена кримінальна справа.

Крім того ми надаємо послугу «24/7». Це постійно діюча послуга захисту: підприємець знає, що у будь-якій нетиповій ситуації, коли йому щось загрожує, протягом 30 хвилин прибуде адвокат для її врегулювання. І у будь-якому випадку буде готовий його супроводжувати та захищати його права та інтереси.

 

Яка вартість такої послуги?

 

Орієнтовно – це гривневий еквівалент 1000 доларів на рік. Якщо захист стосується бізнесу та керівного складу компанії, то ми пропонуємо саме таку річну підписку. Укладається договір із компанією як з юридичною особою, який також включає захист 5-ти осіб із числа працівників підприємства та проведення семінару-інструктажу. Оплату можна здійснювати помісячно.

Якщо ж говорити про інші категорії осіб, то є аналогічні пакети для приватних та публічних осіб. Робота з третьою категорією замовників відрізняється, адже тут є ще такий фактор як остійна комунікація із ЗМІ та вибудовування здорової та виваженої публічної позиції. Це важливо. Сьогодні я можу надавати такі послуги, роблю це для окремих категорій моїх Клієнтів. Сюди входять не лише здійснення захисту людини під час кримінального переслідування, але й побудова публічно-правової позиції Клієнта.

 

Бути голосом підприємця теж можна?

 

Для бізнесу це важлива річ. Наприклад, у випадку, коли відбувається кримінальне переслідування, чи неправомірне затримання під час нібито вчинення злочину. При цьому в пресі починається публічна атака. Тут важливо вибудувати стратегію того, яким чином здійснюватиметься комунікація, як це буде висвітлено перед громадськістю, як мінімізувати репутаційні втрати та здійснити належний правовий захист. Клієнт у таких ситуаціях губиться, не до кінця розуміє, що і коли можна говорити, як краще подати інформацію і яку саме. У такому випадку адвокат виконує ще й функцію PR-менеджера. Саме він доносить позицію свого клієнта зацікавленим сторонам та у зрозумілою для суспільства мовою.

 

Наскільки активно підприємці цікавляться юридичною підтримкою?

 

Підприємець має знати свої права. І він хоче розуміти, як все функціонує. Підтвердженням цьому є велика кількість семінарів, які ми проводимо. Якщо ж говорити про практику супроводу, то сьогодні це переважно сектор ІТ-технологій. Хоча є й інші, наприклад, ті ж самі будівельники. Якщо бути відвертою, то цим цікавляться здебільшого люди / організації, які працюють з грошима. Найбільша кількість кримінальних проваджень пов’язана саме з економічними злочинами. Саме до цих людей приходять з обшуками додому, в офіси, на підприємства. Це саме їх бухгалтерів викликають на допити.

 

Це тренінги для конкретних компаній?

 

Так, якраз корпоративні тренінги ми і проводимо. Це найбільш дієвий інструмент. Але перед кожним конкретним тренінгом я повинна провести аудит, дізнатись специфіку компанії, профіль її діяльності. У ході навчання я повинна конкретно довести до людей інформацію, яка буде потрібною саме їм.

 

Бізнес повинен остерігатися нападів? Наскільки безпечно він може почуватися сьогодні?

 

Я б так питання не ставила. Бізнес повинен бути юридично грамотним. Ні для кого не є секретом, що, якщо є ті, хто заробляє, то є й ті, хто хоче поживитися їхнім коштом. Це легко зробити, коли підприємець не дотримується законодавства. У такому випадку їх можуть підхопити і довго тримати «на гачку».

Я якраз не з тих адвокатів, хто любить продавати жахаючи. Проте скажу, що ситуації бувають різні. І тому в нашій країні ні бізнес, ні людина, фізична особа абсолютно впевнено себе почувати не може. І це не тому, що в нас правові органи якісь погані або судова система якась не така. Ситуація полягає в тому, що здійснення тиску сьогодні робиться далеко не заради грошей. З досвіду скажу, що сьогодні це часто буває помста, замовні справи, наприклад, від конкурентів, контрагентів. Тут цікавий момент – ти не завжди знаєш, хто з тобою працює і у підсумку можеш потрапити в «ореол» діяльності правоохоронних органів. Як приклад, у вас були там якісь бізнес-інтереси (наприклад – проплати) з фірмою, яку підозрюють у тому, що вона є фіктивною. Це вже може бути «входом» і до вас.

 

Це ми зараз говоримо з точки зору захисту. Але, коли ми говоримо про бізнес і контрагентів, що є насправді найважливішим?

 

Це представлення інтересів бізнесу як потерпілої сторони. У Львові, можливо, це не так поширено, але у Києві цілі відділи працюють саме з цією метою. Чому? Шахрайство всередині компаній, недобросовісні працівники, конкуренти тощо.

 

У нас з цим все гаразд чи просто бізнес малий?

 

У нас це все також присутнє. Здебільшого, до мене звертаються компанії, які мають у Західній Україні свої філії. Найбільш поширена проблема – недобросовісна робота працівників. Другий аспект – недобросовісні контрагенти. Тут, щоб захистити свої права, юридичним особам також часто доводиться звертатись до правоохоронних органів.

 

Я розумію, що на дворі не 90-ті, але все ж… що вигідніше – мати «дах» чи юридичний супровід?

 

Набагато вигідніше винайняти адвоката, аніж платити якісь неправомірні кошти. Чому? Та ніхто ж розписок про закриття кримінального провадження вам не дасть. І ви у результаті заплатите раз, потім ця справа може виплисти в іншому місці. Це – реалії. Насправді – краще йти до кінця, мати офіційну законну резолюцію з будь-якого спірного питання.

 

Ваша порада малому бізнесу?

 

Раджу пройти тренінг з безпеки бізнесу. Зокрема ряд таких тренінгів та семінарів пропонує наша компанія. Кожен повинен навчитись як правильно побудувати зовнішню та внутрішню безпеки свого бізнесу. Як себе поводити із правоохоронними органами. Як, при потребі, себе поводити, коли вони до тебе приходять і ставлять якісь певні вимоги або прохання. Ну і друге – скористатись послугою «24/7». Щоб дізнатись, що буде найбільш доцільним конкретно кожному, запрошую зателефонувати до нас та проконсультуватись або ж завітати в наш офіс.

 

Загалом, користуючись нагодою хотіла б привітати українських підприємців з новорічними та різдвяними святами, побажати подальшого розвитку, цілеспрямованості та впевненості.

 

Дякую!

 

Юрій Булик