Успішний фрілансер: 9 перевірених принципів

Рішення стати професійним фрілансером часто продиктоване бажанням відчуття свободи. Проте, при цьому виникає певний острах: з чого почати? Які процеси і механізми використовувати? Як знайти клієнтів? Як визначати ціну?

 

Перехід до створення власної справи не завжди є обдуманим  вибором. Хтось, для того, щоб отримати користь / дохід від продажу своїх унікальних вмінь та навичок, а також з огляду на наявність власних контактів, заробляючи більше без посередників, утікаючи від корпоративної метушні і досягаючи більшої рівноваги та кращого балансу між роботою та особистим життям, цей вибір робить свідомо.

 

Інші ж стають самі собі босами, тому що звільнились з роботи і намагаються зорієнтуватись, що робити далі або ж починали робити якісь проекти на стороні. І тут вони раптом розуміють, що мають достатньо замовлень, щоб зробити цю справу своїм основним заняттям. 90% фрілансерів обрали цей спосіб заробітку саме у такий спосіб. Швидше за все – це не питання прийняття рішення: просто в один прекрасний день вони прокинулися в якості незалежних консультантів.

 

Незалежно від того, чи бути фрілансером – ваш свідомий вибір, чи просто вибрали саме вас, ви зможете стати  успішним тільки у тому випадку, якщо будете дотримуватися важливих правил.

 

 1. Використовуйте мережу вже існуючих контактів.

Потужна мережа контактів – найкращий союзник незалежного фрілансера. Важливо на старті заручитись підтримкою групи людей, які дійсно турбуються про вас і які готові підтримати вас у подальшому.

 

Скористайтесь допомогою людей, які є вам найбільш близькими, інформуйте їх про те, що ви робите, чим займаєтесь. Однак, це не повинно виглядати як благання про отримання замовлення. Перед тим, як розповідатимете про рід занять чи запропонуєте їм свої послуги / продукцію, запросіть їх на каву чи на обід, поспілкуйтесь у невимушеній атмосфері. Ви повинні навчитись відчувати настрої та потреби потенційних «роботодавців».

 

Це своєрідна інформаційна розмова. Говоримо про те, чим почали займатись і оголошуємо свою доступність усім, хто може бути зацікавлений вашими послугами.

 

Підтримка знайомих є важливою не лише на старті. До того ж, необхідно постійно розвивати мережу контактів. Ніколи не дозволяйте собі, щоб інші проблеми перешкоджали вам в контактах з людьми, які можуть вам допомогти.

 

 

 1. Створюйте нові контакти

Важливо, щоб у мережі контактів завжди було декілька інших фрілансерів, до яких ви можете звернутися за порадою чи допомогою. Звичайно ці люди можуть бути конкурентами, але вони є добрим джерелом інформації. Шукайте професійних асоціацій у своїй області / галузі, груп у соцмережах (наприклад, LinkedIn). Щоб знайти представників своєї ж сфери, слід брати участь в тематичних конференціях, семінарах.

 

 1. Окресліть ставки

Розуміння, яку вартість робіт пропонувати, є однією з тих речей, в яких відразу ж може допомогти мережа контактів. Радимо спитати у колег по цеху, наскільки великим є попит на ті чи інші послуги і скільки це коштує. Не робіть помилки при визначенні ціни у залежності від того, скільки ви повинні заробляти. Це не є питанням ваших витрат. Не сумуйте відсотків за кредитом чи інших коштів (видатків), щоб вирахувати власну ставку за годину.

Якщо ви раніше працювали повний робочий день, пропонуємо наступний розрахунок: візьміть вашу річну зарплату і розділіть її на 250 (що відповідає кількості робочих днів за рік, з урахуванням відпусток, відпусток через хворобу тощо), а потім додайте 25-50%.

 

Пізніше порівняйте цю цифру зі ставками,  які ви отримали з мережі контактів і виберіть середнє значення. Таку суму ви можете потім протестувати на потенційних клієнтах.

 

На початку можете подавати нижчу ціну, весь час намагаючись визначити цінність того, що ви представляєте собою для замовника. Заплануйте також підвищення ставок швидше в короткостроковій, аніж у довгостроковій перспективі. На думку фахівців, ви відчуватимете, на якому етапі ціна є об’єктивною. Коли ви надаєте хороше і надійне обслуговування,  маєте відповідні ціни, люди будуть все частіше користуватись вашими послугами.

 

 1. Знайдіть хорошого бухгалтера

Для того, щоб почати заробляти гроші, а також оптимізувати видатки, уникнути штрафів, потрібно найняти хорошого бухгалтера. Завжди радимо також скористатися послугами когось, хто допоможе у створенні відповідної організаційної структури та виборі оптимальної моделі оподаткування чи інших оплат.

Добрий фахівець може порадити, який вид діяльності вибирати, як мінімізувати податки і як управляти витратами.

 

 1. Ознайомтесь із правовими умовами

Хоча для створення товариства з обмеженою відповідальністю чи ФОП вам не обов’язково потрібен юрист, добре мати когось під рукою, когось, до кого ви зможете звернутися за юридичною консультацією – особливо на початку діяльності. Варто проконсультуватись у того, хто має досвід у цій галузі. Така людина повинна вам надати рекомендації з огляду на оптимізацію бізнесу, а не права як такого. Було б непогано також отримати допомогу у вигляді проекту базової угоди про виконання робіт. У 99% випадків договори за змістом не відрізняються і ви зможете швидко і правильно їх готувати, без додаткових юристів.

 

Одним із найбільших ризиків, з якими стикаються незалежні підрядники, є проблема, пов’язана із здійсненням чи своєчасною оплатою платежів. Тому ви повинні наполягати на підписанні договорів, які захищатимуть вас і вашу роботу. Якщо у вас є побоювання, що клієнт не заплатить вам, негайно припиняйте співпрацю і проконсультуйтесь із адвокатом.

 

 1. Підготуйте відповідні документи

Коли ви почнете отримувати запити від потенційних клієнтів, ви повинні бути взмозі швидко реагувати. Рекомендуємо підготувати візитну картку, резюме, основний шаблон фірмового бланка та, можливо, логотип (ви можете передати це завдання дизайнерам). Також вам необхідно підготувати стандартні договори замовлення, рахунки та акти виконаних робіт. Багато клієнтів мають свої власні типові контракти, але на всяк випадок, ви повинні підготувати власні. Пропонуємо попередньо показати їх своєму  юристу, щоб переконатися, що вони містять усі необхідні пункти.

 

 1. Відпустіть віжки

Коли ви вирішити усі вищеописані питання,  час перейти до фази активного маркетингу. Важливо, щоб вас можна було знайти, щоб ви були видимі на ринку. Як мінімум – оновлений профіль у соцмережах, який ясно вказує на вид робіт, а також, якщо це можливо, на вашу веб-сторінку.

 

Ви можете також шукати можливості для побудови в своєму професійному середовищі власного іміджу експерта: виступати із промовами, активно брати участь в Інтернет-співтоваристві та інше. Користуйся тією ж мережею контактів, що і раніше, підключайте друзів і членів сім’ї, які часто стають «джерелом» великих замовлень.

 

 1. Плануйте графік заходів

Фрілансери іноді роблять помилку, беручись виконувати занадто багато завдань і приймаючи багато замовлень в один і той самий час. З самого початку потрібно подбати про те,  щоб у вашому графіку завжди залишалося поле  для маневру.

 

Радимо відводити час на розвиток діяльності та нетворкінг. Якщо ви повністю зосередитися на реалізації конкретного проекту, у вас не буде часу, щоб цим займатися.

 

Плануйте роботу протягом чотирьох днів на тиждень, залишаючи п’ятий день на планування подальших дій. Будьте обережні, щоб не потрапити у пастку, погоджуючись на будь-яку пропозицію по проекту. Нічого страшного не станеться, якщо ви не прийматимете деякі замовлення, особливо, якщо вони не в межах вашої компетенції. Клієнти достойно оцінять, якщо ви чесно скажете, що можете і чому не зможете виконати це замовлення.

 

 1. Підготуйтесь до простою

Досвідчені фрілансери знають, що доходи мають властивість змінюватись. Відповідно – планують з урахуванням появи графіків не лише у вигляді «гір», але й «долин». Це означає, що потрібно відкладати гроші на мертвий сезон. Слід розуміти, що це відповідь на запитання не «якщо», а «коли» такий момент настане. Завдяки відповідним стратегіям протидії, проблемні періоди будуть зустрічатись все рідше.

Як варіант, рекомендуємо збудувати систему соціального захисту, яка складається із друзів та знайомих. Коли у вас є занадто багато замовлень, передайте деякі з них колегам по цеху. У результаті, якщо у вас буде мертвий сезон, ви зможете запитати у них, чи не можуть вони поділитися з вами роботою.

 

ПРИНЦИПИ, ПРО ЯКІ ВАРТО ПАМ’ЯТАТИ:

Що робити?

 

 • Зробіть так, щоб ваші близькі друзі (ті, з роботи також) знали, що ви шукаєте роботу (замовлення).
 • Майте у своїй мережі контактів інших фрілансерів.
 • Знайдіть бухгалтера, який допоможе вам керувати фінансовою та податковою звітностю.

 

 

Чого не робити?

 • Не визначайте вартості на підставі своїх власних витрат. Замість того – зорієнтуйтеся на тому, як виглядає ситуація на ринку.
 • Не чекайте з підготовкою зразків договорів чи рахунків до моменту, аж ви отримаєте перше замовлення. Це варто підготувати заздалегідь
 • Не зневірюйтесь, якщо пошук замовлень  забрав у вас багато часу.