Управління Ортеги

Амансіо Ортега – засновник промислового гіганта Inditex Group, що об’єднує такі бренди як ZARA, Massimo Dutti, Pull&Bear, Stradivarius, Oysho і Bershka. Генеральному директорові зараз 80 років. Все життя він будував бізнес, який опирається на сімейні відносини.

Демократичний принцип управління дозволяє співробітникам компанії відкрито висловлювати свою точку зору і приймати рішення (під особисту відповідальність). Ніхто не диктує байерам, яким чином формувати асортимент в магазинах, скільки закупити деніму, твіду або трикотажу. Немає фінансових команд, наказів з точки зору вигоди. Цінується думка тих співробітників, які безпосередньо взаємодіють із клієнтами.

 

Близькість до команди

У Амансіо Ортеги ніколи не було особистого кабінету. Він вважає за краще працювати поруч зі співробітниками, бачити, що відбувається у відділах, бути в курсі всіх дрібниць. Генеральний директор в будь-який момент може відвідати відділ дизайну, щоб особисто вибрати гудзик для нової моделі піджака. Іноді Ортега сідає за швейну машинку, отримуючи від процесу видиме задоволення. За роботою він не проти по-дружньому поговорити зі швачками, запитати, як справи вдома. А менеджерам вселяє: «Ви повинні любити людей, знати їх родини, розуміти турботи, перебувати поруч. Тоді і співробітники цілком віддадуть себе компанії».

 

 

Кожному по заслугах

Амансіо Ортега – вдячний роботодавець, який щедро нагороджує за відданість. Він подарував пакет акцій Inditex Group керівнику відділу кадрів Хосе Марії Гонсалесу Квінтіану під час 20-річного ювілею компанії. Як істинний іспанець, Ортега цінує атмосферу «сімейності». Він стежить, щоб у команду не потрапляли випадкові люди, навіть на позиції консультантів. Тому особисто проводить співбесіди із кандидатами в мадридському офісі. При виборі співробітника Ортега оцінює, наскільки той товариський, чи задає питання. Якщо кандидат живий і допитливий, його приймають. Цей же ж принцип діє щодо підвищення. мовчунам, які віддають перевагу на нараді відсидітися осторонь, кар’єрний ріст не загрожує.

Перш ніж командувати, попрацюй руками

Переважна більшість менеджерів компанії (90%) починали з посади консультанта в магазині або нижче, але добралися до верхівки. У якийсь момент Inditex Group навіть перестала наймати готових управлінців. У компанії маса позицій, до яких можна дорости: менеджер, заступник керуючого, координатор, головний касир, керівник фабрики тощо. Наприклад, колишній водій вантажівки, який розвозив коробки із товаром торговими підрозділами, зараз очолює відділ чоловічих сорочок.

 

Не «я», а «ми»

Глава напрямку Zara Woman Беатріс Падін розповідає, що, коли її призначили на посаду, Ортега не давав вказівок або інструкцій. Тільки одного разу порадив: «Ніколи не говори: «Мені не подобається колекція». Краще скажи: «Ми припустилися помилки». Для Ортеги принцип поділу відповідальності зі співробітниками дуже важливий. Менше розмов про власні заслуги, більше – про роботу всієї команди. Так співробітник компанії відчуває себе незамінним, немов керує власним бізнесом і безпосередньо впливає на успіхи і провали.

 

Ніяких дизайнерів-зірок

Творчий відділ, а це близько 600 співробітників, складається із пересічних європейських дизайнерів. В Inditex Group не роблять ставку на «зірку», щоб не ризикувати. Якщо «звичайний» дизайнер іде до конкурентів, катастрофи не буде. На відміну від інших компаній зі світу моди. Наприклад, Dior раз в п’ять-шість років терпить фінансові збитки через звільнення чергового «зоряного» дизайнера.

 

Рішення приймають спільно

Кілька років тому Ортега хотів викупити у власників компанію Sephora. У магазинах Zara планували запустити лінію косметики і парфумерії. Переговори увійшли в фінальну стадію, але керівники його магазинів запротестували. На думку співробітників, не варто зв’язуватися з товаром, в якому вони мало що тямлять. У поштову скриньку Ортеги посипалися листи з проханням скасувати рішення. І генеральний директор послухався, угода не відбулася.

 

За матеріалами книги Ковадонга О’Ши «Феномен Zara», 2015.

9 правил виживання у бізнесі від Амансіо Ортеги