Що робити, коли потрібно прийняти рішення, з яким ви не згодні?

Джерелом одного з найбільших незадоволень на роботі для менеджера середнього рівня є прийняття керівництвом рішень, всупереч тому, що ми б самі зробили, якщо б це від нас залежало. Іноді ми беремо участь у процесі прийняття рішень, інколи нам їх просто передають згори. У будь-якому випадку, ми несемо відповідальність за виконання плану.

 

Природною реакцією в такій ситуації є неохоче слідування визначеному напрямку дії. Це може навіть підбивати нас поділитися з колегами та начальниками браком переконання щодо обраного шляху.

 

Однак, варто протистояти цій спокусі. Ваше завдання – зробити процес успішним. Ви не зможете виконати цієї ролі, якщо – свідомо чи ні – підриваєте це рішення. Замість цього подумайте, чи довіряєте ви організації, для якої працюєте. Якщо в глибині душі ви не переконані, що керівництво приймає правильні рішення, то явно час починати шукати іншу роботу.

 

Але навіть якщо ви довіряєте організації, спочатку переконайтесь, що рішення, про яке йде мова, є правильним. Це те, що, наприклад, варто робити молодим науковцям на початку моєї академічної кар’єри. Коли вони отримують відгуки, на подані до публікації статті, завжди виявиться, що принаймні одному з рецензентів ця стаття дуже не сподобається. Він не прийматиме ваших арґументів, і матиме застереження щодо проведеного дослідження.

 

Спочатку молоді науковці сердяться на рецензентів і припускають, що вони не читали ретельно їх текстів. Врешті-решт, з роками, коли вони самостійно переглянуть достатню кількість статей, починають розуміти, що рецензенти мали рацію. Можливо, наша невпевненість щодо вибору свідчить про недосконалість нашого розуміння ситуації або не знаємо всіх аргументів.

 

Щоб переконати себе у правильності прийнятого рішення, поставте себе на позицію людини, яка глибоко вірить в це. Подумайте, які причини спонукали її зробити такий вибір. Подивіться на фактори, які можуть бути доказом рішення і які, можливо, ви пропустили. У той же час чітко сформулюйте всі свої застереження. Вони також будуть корисними.

 

Коли ви уважно розглянете причини прийняття рішення, ви можете розпочати підготовку до реалізації плану разом із вашою командою.

 

Існує дві причини, чому цей підхід буде корисним як для вас, так і для вашої команди.

 

Перш за все, зусилля, які ваша команда прикладає для успішної реалізації плану, значною мірою залежатиме від рівня переконання працівників щодо правильності рішення. Якщо ви постійно повідомляєте про новий курс дій, то  не можете сподіватися, що ваші підлеглі докладатимуть зусиль, побачивши, що ви не підходите до цього процесу з ентузіазмом.

 

Але навіть найкращі плани стикаються з труднощами з різних причин: сам план може бути недоліком, існує необхідність більших зусиль або команда повинна бути винахідливою, шукаючи правильний шлях для реалізації. Якою мірою люди, з якими ви працюєте, втягнуться у план, залежать від того, як ви інтерпретуєте неминучі проблеми і що потрібно зробити, щоб їх вирішити. Якщо під вашим впливом висловлюються побоювання (вони тільки починають шукати причини, через які обраний варіант не буде успішним), вони не будуть мотивовані невдачею – всупереч ситуації, коли вони глибоко вірять у свій успіх. Сповіщення плану з впевненістю допоможе у створенні “самореалізаційного пророцтва”.

 

По-друге, ваші застереження щодо рішень можуть допомогти вам покращити плани, які ви розробляєте у своїй команді. Вам буде потрібно скласти список заперечень, які ви підготували, намагаючись переконати себе у правильності плані: це вказує на потенційні перешкоди, яких ви очікуєте. Ви вже знаєте про причини, чому ваш план може зазнати поразки. Використовуйте цей список перешкод для розробки планів на випадок надзвичайних ситуацій, які дозволять вам впоратися з будь-якими невдачами. Дослідження показують, що чим краще готуватися до проблем, перш ніж вони виникнуть, тим краще ви зможете впоратися з ними у випадку, якщо вони з’являться.

 

І, нарешті, навчіть людей, з якими ви працюєте, як боротися з невтішними рішеннями. Підвищення в організації означає прийняття складних рішень, в яких неминуче будуть сумніватися деякі підлеглі. Ви повинні перейматись тим, щоб колеги намагались з розумінням сприймати пропоновані вами рішення, з відповідною “повагою”, що призведе до їх подальшої успішної реалізації.