Руслана РИМАРСЬКА: «Коли твої солодощі їдять дітки…»

Про проблеми здорового харчування, про особливу аудиторію, для якої створюється продукт, про екологічні аспекти добору інгредієнтів у розмові з директором сімейної пекарні «Будьмо здорові» (печиво ТМ «Смакулі») – Русланою Римарською:

 

Пані Руслано, сьогодні бути еко – модний тренд. Якщо ж говорити про користь, то якою компанія є сьогодні?

Ми – перший виробник продукції без глютену (клейковини) в Україні. Виготовляємо солодощі, печиво. У нас досить молода компанія, молода команда. Проте у цьому є й плюси: відразу освоїли нову технологію, новий вид продукції без «пережитків» минулого. Для безглютенової продукції – це надзвичайно важливо. Далі розповім чому. Я почала цей бізнес у 2010 році, після народження синочка. Саме в цей період ми почали пекли хліб без дріжджів.

 

Що спонукало Вас взятись за настільки спеціалізовану нішу?

Здорове харчування для дітей. Виробництво це справді затратне на старті, потребує значних капіталовкладень, розробки технології, що відповідатиме цінностям, які ми пропагуємо. Але наша мета – допомога дітям та дорослим відчувати якість життя через якісну їжу – нівелює всі питання, мотивує розвиватись далі. Усі виробничі потужності ми запустили з нуля, робили згідно європейських стандартів.

 

Не лячно вкладати відразу великі кошти?

Коли ти ще не знаєш, які це об’єми робіт, то нестрашно. Ти опираєшся на свої мрії і на своє бачення: повинно бути саме так, ідеально. Це, напевно, і найгірше. Ти не маєш кількох сценаріїв розвитку, а дієш тільки за найкращим з них. Це – певний урок: добре мати хоч би 3 сценарії розвитку бізнесу. Те, що може бути найгіршим, середнім і найкращим. Мріяти слід про найкраще, але орієнтуватися – на найгірший розвиток подій. Це якраз і є той досвід 4 років роботи у попередньому проекті з випіканням хліба без дріжджів.

Ми купили обладнання в кредит. Обізнані у справі люди питали навіщо робити великі потужності, робити все ідеально… «спочатку зароби гроші, а потім вже будеш вкладати». Тобто радили робити так, як робить більшість вітчизняного бізнесу, тобто працювати без документів, без дозволів, а потім вже якось все це підтягувати.

Але не у нашому випадку. Це, перш за все, не мій підхід, а по-друге – у ніші, яку я вибрала, без правильної організації роботи, – шлях в нікуди. То ж ми зробили все: містобудівне обґрунтування для створення виробничих потужностей, дозволи на реконструкцію будівель, адже це була територія колишнього колгоспу, де було багато приміщень. Відповідно довелося отримати велику кількість експертиз, дозволів, щоб ввести приміщення в експлуатацію для виготовлення харчових продуктів.

Звідки взялась назва?

«Будьмо здорові» – приватне підприємство, сімейна пекарня. У назві закладена сама ідея його створення. Я за цікаві, промовисті бренди. Наприклад, наше печиво називається «Смакулі», його так назвали наші діти.

 

Можливо, невдовзі ми побачимо фірмовий магазин?

Сьогодні про фірмові магазини питання поки не ставиться, насамперед думаємо про розширення асортиментної лінійки продуктів.

Зараз це – печиво. Правду кажучи, ні для кого не є секретом, що всі діти люблять солодощі, хочуть їх постійно. То ж ми поставили собі за завдання створити корисні солодощі, корисне печиво, без трансжирів та консервантів. До прикладу в 2018 році плануємо запустити у виробництво печиво без цукру, зараз працюємо над технологією.

 

Що входить до складу такого печива? 

Основними інгредієнтами є рисове і кукурудзяне борошно та натуральні згущувачі. У печиві, де відсутня клейковина, тобто повністю відсутнє пшеничне, ячмінне чи вівсяне борошно, ми використовуємо натуральні загущувачі, соняшникову олію, курячі яйця та різні корисності: грецькі горіхи, родзинки, сушену журавлину, ананасові цукати, кокосову стружку, какао.

 

Хто був першим покупцем продуктів без глютену?

Першими «клієнтами» насправді були і залишаються наші діти. Ми створили печиво саме для них, щоб бути впевненими, що дітки споживають якісні солодощі. Наше печиво створене для всіх категорій людей, для тих, хто прагне споживати якісну їжу, а також для тих, хто має алергію на клейковину чи лактозу. В результаті ми створили продукт, який ще є й трендовим на ринку. Таким, що відрізнятиметься від інших, які виготовляє численна кількість українських підприємств.

 

На що орієнтуєтесь при виборі асортименту?

Відштовхувались від ідеї створити можливість споживати солодощі для всіх людей в т.ч. для тих, хто має харчові обмеження. Ми відвідували різні виставки і саме на одній із них знайшли компанію, яка виготовляє суміші для випічки без вмісту глютену. Зрозуміли, що це нам підходить і що ми розпочнемо виробництво продукції без глютену. Однак, при виборі асортименту печива, перш за все орієнтувалися на необхідність створити не просто солодке печиво, а печиво з додатковими корисними перевагами, тому в ньому є горіхи та різноманітні сушені фрукти. Такий підхід став нашою візією.

Ми почали із товарів без глютену, сьогодні вже запровадили продукти без лактози. Наступний крок – продукція без цукру, без яєць. Це наші цілі стосовно виробництва солодкого печива, а якщо говорити про розширення асортименту, то це, швидше за все, будуть макаронні вироби без глютену.

 

Де можна придбати Ваші продукти?

У Львові і не лише у нашому місті – це мережа магазинів «Еколавка». Із супермаркетів – у мережі «Мегамаркет» (м. Київ) та у мережі «Новус» (м. Київ та Київська обл.). Нещодавно запустили можливість замовлення на нашій сторінці www.budmozdorovi.com.ua в Інтернеті.

Чи львівяни готові купувати таку продукцію?

Так, і не тільки львів’яни, бо ми зорієнтовані на людей, яким таке печиво чи інший продукт є необхідним,а також на тих, хто веде здоровий спосіб життя, життя в стилі «глютен-фрі лайф стайл». Серед наших покупців – велика кількість іноземців, що проживають в Україні і для яких ця культура споживання їжі є нормою. То ж перш за все нашою ціллю було представити свою продукцію у всіх містах-мільйонниках та у обласних центрах.

 

 

Яку нішу українського ринку плануєте зайняти?

Плани амбітні – ми збираємося охопити не менше 30% ринку безглютенових солодощів в країні. Для цього маємо на меті бути присутніми у малих нішевих магазинах, і у супермаркетах. Дещо вже вдалося реалізувати.

Працюємо над виходом і на зовнішні ринки. Пріоритет – це ті країни, де розвинена культура «глютен-фрі». Розглядаємо Канаду, Японію та країни Перської затоки. Це ті ринки, куди можна йти зі своїм брендом.

 

Тобто ми не говоримо сьогодні про країни ЄС?

Європейський споживач надто консервативний. Коли ми говоримо про Німеччину, Австрію чи Бельгію – туди вигідно заходити тільки під private label конкретної компанії. Наша ціль – розвивати власний бренд. Мрію представити Україну на міжнародному ринку з хорошим та якісним українським продуктом.

 

Бажання експорту пов’язане з низькою купівельною спроможністю українців?

Ні. Це пов’язано зі слабкою обізнаністю людей, з відсутністю культури споживання здорової їжі. Наприклад, люди, які скаржаться на погане самопочуття, інколи навіть не можуть собі уявити, що це може бути пов’язане з поганим засвоєнням чи несприйняттям глютену або лактози організмом.

Через героїв, які зображені на упаковці, ми намагаємось донести до дітей та дорослих ідею необхідності харчуватись правильно.

Глютен або клейковина (від лат. Gluten – клей) – група запасаючих білків, виявлених в насінні злакових рослин (пшениці, жита, вівса і ячменю). Термін «глютен» позначає білки фракції проламінів і глютелінів, де значна частина глютену припадає на частку перших. Вміст глютену в пшениці інколи може сягати 80%. Зернові, що не містять глютену: амарант, гречка, кукурудза, пшоно, індійська рисова трава, рис, дикий рис, теф, сорго, кіноа, монтина.

 

 

Чи розглядаєте присутність у сегменті HoReCa?

Маємо таку опцію для кав’ярень. Наш продукт уже представлено в деяких кав’ярнях столиці та м. Львова.

 

Якщо говорити про саме виробництво, наскільки воно відрізняється від класичної пекарні?

До виробництва самого продукту без глютену – підвищені вимоги. Наприклад, у приміщенні, де виробляється продукція з глютеном, тобто там, де є виробництво продукції з пшениці, виготовляти безглютенову продукцію не можна. Шкала вимірювання присутності глютену всього у декілька мікрон, а один мікрон – це декілька пилинок. Тобто, в приміщенні, в якому випікається продукція з глютеном вже на етапі просіювання борошна утворюється безліч пилинок з клейковиною. Для безглютенової продукції вони вже становлять небезпеку.

Окрім того, ми свідомо пройшли сертифікацію на дотримання стандартів якості та безпечності харчових продуктів ISO 22000 та Халяль.

 

Як Ви обираєте партнерів для співпраці? 

З постачальниками все дуже прискіпливо. Ми працюємо тільки з перевіреними, виробничі потужності яких ми відвідали і переконалися в дотриманні ними стандартів якості та безпеки виготовлення продукції. На кожен інгредієнт ми отримуємо відповідні сертифікати якості. Серед наших партнерів-постачальників є німецькі та українські компанії. Так, ми використовуємо безглютенову суміш німецького виробництва, оскільки для нас найбільш переконливим аргументом є дотримання високих стандартів харчової безпеки. І, наприклад, у Німеччині весь процес вирощування кукурудзи, яка є основою безглютенової суміші, стратегічно продуманий, піддається суворому контролю навіть на етапі посадки злаків. Тобто поруч із полями, де вирощується пшениця не сіють злаків, що містять глютен, щоб вітром не занесло зерна на ті поля, де росте та ж кукурудза. Навколо таких полів ростуть виноградники та овочі. Кукурудза, що міститься в нашій суміші, використовується також для дитячого харчування. Для збереження стандартів, фермерами ведеться навіть постійний контроль грунтів, повітря у процесі вирощування злаків. Вони все вирощують так, як їх просить закупівельник і не пробують обманювати, бо знають, що за цим стоять багаторічні контракти. Мені дуже імпонує їхній підхід роботи, немає прагнення однієї компанії самостійно забезпечувати весь виробничий цикл від засіювання до готового споживання продукту. Навпаки – вирощує фермер, один завод переробляє на готову сировину, інший – виготовляє готові вироби. І кожен зацікавлений зробити все якомога якісніше, діяти у стратегії «виграв-виграв», в результаті чого народжується висока конкурентоздатність кожного.

 

Ваша ніша вимагає філігранної роботи з потенційним клієнтом, і далеко не кожен ним є, навіть не з огляду на гроші, а з огляду на доцільність на потреби, на знання?

Так, така робота проводиться. Вона ведеться і через магазини, і через соціальні мережі. Дає свої плюси присутність на виставках, а також інформаційні кампанії про продукти без глютену. Хоча останні не є такими масовими як цього хотілося б.

 

Як купити продукт без глютену, наприклад, на селі? 

Це – без проблем! Бізнес-модель наших продажів сьогодні зорієнтована й на прямі контакти, на прямі поставки. Ми готові постачати продукцію прямо з пекарні в будь-яке село чи містечко. Можна зробити індивідуальне замовлення через сайт, і ми відправимо його через служби доставки.

 

Через що б не переступила Руслана Римарська у своїй професійній роботі?

Точно не переступлю через свої цінності, які вкладаю у все, що роблю. Моя мета – зробити життя кращим для людей через наш продукт. Ніколи не переступлю через свою совість. От наприклад, є люди, котрі створюють продукт, який самі не споживають. Для нашої компанії і для мене особисто  таке не припустимо. Однією з цінностей є здоров’я людини, то ж намагаюся цю цінність втілювати у роботі.

 

Ваші поради молоді, яка б хотіла відкрити власну справу?

Сьогодні критично багато людей виїжджає за кордон. Навіть у моєму оточенні є люди, які маючи власну справу, продають бізнес і їдуть, бо хочуть кращої якості життя і не готові чекати чи боротися. Мене особисто мотивує наступне: що я скажу своїм дітям у відповідь на запитання, що я особисто зробила для побудови гідної України?

 

Сьогодні роблю хороший продукт, ми робимо. Я не одна, в мене є команда. Ми намагаємося створювати Європу у себе вдома. Тільки своєю відповідальною роботою кожен з нас може цього досягти.

Вважаю, що для того, щоб стартувати з власною справою, варто постійно вчитися, адже життя швидкоплинно змінює все, що відбувається навколо. Те, що, наприклад, працювало 2 роки чи 5 років тому, сьогодні взагалі може виявитись непридатним.

Мій рецепт: мріяти, планувати і працювати над собою, а також не втрачати віри у те, що ти робиш і робити це добросовісно. І все буде!

 

Дякую за розмову,

 

Юрій Булик

Світлини: Володимир Шурубура, Олег Бабенчук