Розалія КОБИЛЯНСЬКА про сучасну жінку-підприємця

 

Пані Розаліє, якою, на Ваш погляд, є чи має бути сучасна українка?

Сьогодні відбувається своєрідна еволюція жінки в суспільстві та все більшого значення набуває її професійна і соціальна реалізація. Жінку більше не задовольняє традиційна роль домогосподарки, вона прагне реалізувати себе як особистість, як спеціаліст, стати матеріально незалежною, відкрити свою власну справу і досягти
успіху.
Сучасна жінка-підприємець в Україні, це, як правило, жінка 40-55 років. У цьому віці жінки набули соціального й професійного досвіду, домашня робота забирає вже не так багато часу: діти, зазвичай, живуть окремо, побут стабілізовано, виникає потреба проявити себе, реалізувати творчі нахили або довести оточуючим власну значущість.

 

Виглядає так, що пройшов 40-річний період, за який будь-яка людина фізіологічно реалізовує себе. Те саме відбувається і з чоловіками. Так задано природою. Із розвитком медицини та цивілізації загалом, ми живемо довше і ніби починаємо все по-новому, але з набутими навиками і знаннями. Що обирають жінки?

Сьогодні українка-підприємець у силу необхідності активно освоює ті види діяльності, які традиційно їй були недоступні або ж не заохочувалися. Це потребує від неї активізації та переосмислення системи цінностей, дійсно вибору нових життєвих орієнтирів, іноді освоєння нових знань чи навіть професії.

Та коли ми говоримо про жінку-підприємця в Україні, маємо пам’ятати про національну ментальність українців. Споконвіку українська
жінка – це Берегиня, Хранителька домашнього вогнища. Українська жінка з молоком матері ввібрала в себе любов, ніжність, турботливість, піклування, співчуття, потребу оберігати, допомагати.

Тому і в бізнесі жінки проявляють ці якості. Ділові жінки прагнуть надати позитивного забарвлення стосункам зі своїми підлеглими –
заохочують їх до росту активності, підвищують самооцінку, стимулюють повне розкриття їх здібностей на робочому місці, докладають зусиль до створення позитивної атмосфери в колективі, згладжують конфлікти, більше заглиблюються в їх суть, аналізують їх причини, щоб запобігти їх виникненню в майбутньому, прагнуть до гармонійних взаємовідносин.

Завдяки своїм природним здібностям – інтуїції, вмінню генерувати нові ідеї в нестандартних умовах, здатності викликати довіру – жінка як підприємець швидко пристосовується до нових ринкових відносин, долучається до всього нового в своїй сфері діяльності, ефективно поєднує функції вмілого організатора, акуратного виконавця і багатогранно розвину того керівника, що вміє в складних умовах знаходити оптимальне рішення. А ще – вона органічна в ролі бізнес-вумен, дружини, матері, бабусі. Сучасна жінка-підприємець – це жінка, яка домоглася успіху в житті завдяки власним силам, «Self made woman» – це про неї.

 

І все ж не обходиться без ложки дьогтю: де виникають складнощі при професійній реалізації?

Успішна жінка-підприємець завжди привертає до себе увагу. Разом з цією увагою вона стикається з досить великою кількістю проблем.
Вважається, що світ бізнесу – це світ чоловіків і вижити в ньому жінці, та ще й стати процвітаючою не так-то просто. Згідно даних звіту Міжнародної фінансової корпорації (IFC) «Інвестиційний клімат в Україні: яким його бачить бізнес» 77 % підприємств очолювали чоловіки, а 23 % – жінки. І протягом останніх років ця пропорція залишається незмінною.
Окрім спільних проблем для всіх підприємців, таких як недосконале законодавство, існуюча податкова система – великі податки, багато органів, що здійснюють перевірку та контроль, є проблеми, які рано чи пізно зустрічаються на шляху успішної жінки-підприємця:

  • нерівні стартові можливості порівняно з чоловіками;
  • труднощі, які зустрічає жінка на шляху до досягнення своїх цілей – «не жіноча це справа». Бізнес досі вважається чоловічою прерога тивою, в результаті чого, згідно з дослідженнями, жінці, для того, щоб отримати рівну повагу з чоловіком, необхідно затратити в 2,5 рази більше зусиль.
  • Багато ділових жінок прагнуть тримати все під контролем. Однак не можна досягти успіху однаково добре у всьому і відразу, тим більше, що жінці доводиться тримати в полі зору і бізнес, і сім’ю. Треба вчитись делегувати, віддати завдання професіоналам своєї справи. Як порадив мені знайомий: «Делегуй все, окрім своєї геніальності»! Так можна зберегти свій час і здоров’я.
  • Деякі жінки так захоплюються роботою, що навіть не помічають, що інші сфери життя залишаються «за бортом». Переносячи всю увагу тільки на одну сферу життя – свій бізнес, особливо на етапі стартапу, слід пам’ятати, що бізнес – це не все життя: є його інші, не менш важливі сторони – здоров’я, сім’я, відпочинок, друзі, хобі. В результаті постійної зайнятості на роботі часто бракує сил і часу на спілкування з чоловіком і дітьми, Тому дуже важливо з самого початку домовлятись зі своїми рідними, підкреслюючи, наскільки важливим є їхнє розуміння і підтримка. Жінці властива багатозадачність якщо так можна висловитись, багатовекторність. Це їх норма життя, тому їм вдається балансувати і сім’ю, і кар’єру.

Потрібно не забувати приводити до гармонії всі сфери життя – коли заглиблюєшся тільки в одну область життя, інші при цьому неодмінно страждають. Тільки так жінка стане успішною і гармонійною особистістю.

 

Якщо ж говорити про мотивацію створення власної справи, що тут вибирають українки?

Підприємництво для жінок – це один із способів адаптації до нових умов. Незважаючи на труднощі, вони змогли набути впевненості в собі і у своїх силах, опанували нову для себе роль підприємця. Для когось була потреба покращити фінансове становище своє і фінансове становище своєї сім’ї, для когось – можливість долучитись до сімейного бізнесу, а для інших – спробувати себе в новій якості, відчути корисність результатів своєї діяльності – можливість надати робоче місце іншим людям, нести відповідальність за них.
А ще – це можливість застосування власних знань, здібностей, вмінь та можливостей особистості для втілення у життя власних задумів та ідей.
Для жінки дуже важливо, щоб у процесі становлення, реалізуючи свій особистісний потенціал, професійні й творчі можливості, включаючись в активне громадське життя, вона отримала соціальний статус, займала певну сходинку в соціальній структурі суспільства і впливала на процеси в регіоні і в країні.
І сьогодні українська жінка-підприємець – це гармонійна і цілісна особистість, яка живе повноцінним життям, прагне змін і росту в усіх сферах життя, бо усвідомлює, що може змінити світ змінюючи себе.
Розширення й посилення економічних можливостей жінок, включаючи просування жіночого підприємництва, є надзвичайно актуальним. Тому потрібні програми, які спрямовані на підвищення освітнього рівня, економічних, партнерських можливостей, інформованості жінок, які починають власну справу або розвивають свої підприємства. Вірю, наприклад, що створення Комітету сприяння жіночому підприємництву при Львівській ТПП (створено у червні 2018 року) буде сприяти активізації розвитку жіночого підприємництва в регіоні.

 

Дякую,
Юрій Булик