На старті родинного бізнесу!

72% молодих українців мріють розпочати власну справу, працювати самі на себе. 21-річний Михайло ПЕТЕЛИЦЬКИЙ – також, після повернення зі США, де перебував за програмою work&trаvel, вирішив взятися за власну справу і таким чином зрбити її сімейною. Сьогодні він – керівник фірмового магазину «ШокоБум» у Львові (вул. Володимира Великого, 24).

 

Михайле, з чого почали?

Коли прийняв рішення працю­вати на компанії CHOCOBOOM, то ходив різними торговими точ­ками Львова, показував товар і вів переговори про те, щоб певні магазинчики виставити нашу продукцію на свої полиці.

Було багато відмов, були дні, коли всі спроби перетворювались на відмови. Думка про фірмовий магазин вже тоді, десь далеко в голові починала зароджуватись.
Коли проходив біля фірмових магазинів різних кондитерських брендів, вона остаточно викрис­ талізувалась. І тут один із наших менеджерів повідомив, що є дуже
класне приміщення.

Я подумав, навіщо маю ходити пропонувати іншим магазинам продукт, якщо можна нікого не просити та продавати все, що ми виробляємо під одним дахом?
Запропонував відкрити мага­зин, де буде представлений пов­ний асортимент наших цукерок і куди люди зможуть прийти та вибрати свою улюблену цукерку.

Відповідь Ірини Михайлівни, мого керівника (та мами), на мою пропо­зицію була категоричною, оскільки наша компанія ще, на її погляд, не була готовою. Я прийшов другий раз з тією ж пропозицією. З умовою, що я буду керівником цього проек­ту та доведу справу до кінця, та буду керівником магазину в подальшо­му, мій бос (мама) погодилася дати шанс цій ідеї. Третій раз пропонува­ ти цю ідею потреби вже не було (смі­ється)! За 6 тижнів двері фірмового магазину були відкриті.

 

Що давалось найважче?

Думаю, що, в першу чергу, найважче все-таки було його відкрити. Я мав нульовий досвід у таких справах, ні­чого не тямив у обліку всіх деталей.
Відкриття магазину передбачало роботу з дизайнерами, правильні прорахунки, роботу з майстрами, біганину по офісу із кошторисами, правильно прораховані фінанси.
Наступний етап – знайти продавців і зрозуміти, який ще товар потрібен магазину. Перші 4 місяці працював сам у ролі продавця, більше нікого знайти не міг. Як казала моя мама: «Якщо ти хочеш взяти якусь люди­ну на роботу, перше враження має бути – я б хотів її з’їсти». З кожним днем я вчився та впроваджував нові бізнес-процеси, знайшов продавців і більше, на щастя, нових не шукав.
Зараз мені відкрити новий магазин вже не буде складно, бо навчився це робити.

 

Порада одноліткам, які хочуть започаткувати бізнес?

Пораджу почитати книжку з таймменеджменту (мій вибір – «Таймдрайв» Гліба Архангельського) та не відкладати роботу над своєю справою більше ніж на 3 дні! Думаю, що успіх прийде швидше, якщо вмі­ти все гарно розпланувати та руха­тись чітко за визначеним планом та дедлайнами! Та ще одне: не бійтесь починати якусь справу без досвіду чи вміння, не бійтесь ризикувати та не бійтесь помилятись, якби це ба­нально не звучало!

 

Дякую,

Юрій Булик

 

Ірина ПЕТЕЛИЦЬКА: “У солодощах використовуємо ті інгредієнти, які не шкодять здоров’ю”!