Керівник – коуч під час кризи

Уявімо собі ситуацію: справи у компанії йдуть чудово, працюємо згідно графіка, аж тут раптом телефонує наш найважливіший клієнт і говорить: «З наступного місяця змінюємо постачальника. Дуже прикро, проте в наших майбутніх планах немає місця для товару/послуги Вашої компанії».

 

 

Злість і розчарування є чимось натуральним. Так само можуть відреагувати і, швидше за все, відреагують наші підопічні: вони відчувають пригнобленість. Не усі характеризуються однаковим рівнем психологічного опору на проблеми. У таких випадках керівник як коуч – помічна і вкрай необхідна справа.

 

Роль коуча – допомогти працівнику змінити мислення про причини суперечливостей долі таким чином, щоб уникнути непотрібного розслідування причин і пошуку винних, а перейти до плану дій і реакцій. Іншими словами: коуч, у даному випадку – керівник, підтримує здатність працівника переформувати негативний досвід у продуктивний. Метою коучингу у такі хвилини є зміцнення «імунітету», тобто вміння швидкого і конструктивного реагування на кризисні ситуації.

 

Часто навіть найкращі керівники і менеджери потрапляють в халепу у випадках, коли потрібно бути коучем для своїх безпосередніх підлеглих, у яких виникли кризові ситуації. Вони виголошують їм гідні подиву надихаючі промови або стають доброзичливими слухачами та розрадниками, переконуючи, що все закінчиться добре. На жаль, жодна із цих реакцій не допоможе працівникам колективу впоратись з черговою непередбачуваною проблемою.

 

У таких випадках дієвим є метод кооперативного, допитливого обговорення, що полегшить безпосереднім підлеглим опрацювання власних розв’язань. Як цього добитись?

 

 • Задавайте запитання на кшталт: «Що можеш зробити, щоб якомога швидше позитивно вплинути на ситуацію, що склалась?», «Як твої намагання у цьому напрямку вплинуть на колектив, на компанію?»
 • Постійно «перекидайте» м’яч на його сторону грального поля.
 • Не накладайте конкретної перспективи.
 • Пам’ятайте про чотири фільтри, крізь які слід дивитись на усі негативні події:
  • Контроль
  • Вплив
  • Сфера діяльності
  • Тривалість

 

Діючи з таких підходом, коуч не надає жодних «єдино правильних» відповідей, натоміть – допомагає зміцнити «імунітет» члена колективу.