Ірина ПЛАХТІЙ: «Кожен прагне гармонії та балансу в житті!»

Пані Ірино, зовсім нещодавно на сторінках нашого журналу Ви розповідали про суть коучингу, про те, коли він потрібен підприємцю, що буде результатом. Читачі зацікавились, хотіли б дізнатись про Вас, про Ваш досвід і як прийшли до цієї професії

 

Приємно чути. Ще з дитинства я мріяла про психологію. Народжена у родині лікарів, моя доля була «сформована» наперед: я стала лікарем. Мрія впродовж багатьох років так і залишалася мрією. Але завжди я намагалася допомагати людям, слухаючи про їх проблеми, співчуваючи і допомагаючи, аж до виснаження (сміється). У 36 я все-таки наважилася її реалізувати, і почала шукати можливість вивчитися на психолога. Тепер уже знаю, що це – не випадково, трапилась на очі інформація про навчальну програму саме з коучингу. Тоді я ще зовсім не знала, що це таке… Нове завжди манить. Коли прийшла на навчання, група вже була набрана і почалися навчання. Довелось наздоганяти програму, і це було для мене дуже не просто… Я практично нічого не розуміла, предмет був новий, напрямок – не пропрацьований, то ж прийняла рішення припинити навчання. Але в один момент до мене підійшов викладач і сказав: у Тебе все вийде! Я вірю у Тебе!!! І я спробувала йти далі… Крок за кроком, я здобувала знання з коучингу, навчаючись, пізнавала не тільки предмет, але й себе. Коучинг – це про результат і дії, а я завжди була спрямована на реалізацію своїх цілей.

 

 

Чому Ви вирішили стати коучем?

 

Коли побачила, що з допомогою коучингу можна чітко йти до мети, йти своїми стратегіями, не блукаючи, зрозуміла, що це саме той напрямок, за допомогою якого можу допомагати людям, які прагнуть успіху.

 

Львівський ринок – як часто звертаються підприємці, ділові люди та й просто усі зацікавлені та з якими питаннями?

 

Вже більше 15 років працюю у цьому напрямку у Львові. Щодня в середньому у мене 2-3 клієнти. Зазвичай це – люди , які бажають розібратися зі своїми цілями, зрозуміти, що далі, після певного етапу в житті. Серед них 80% – ділові люди, підприємці, бізнесмени. 20% – це люди, які бажають створити свій власний бізнес, часом вони навіть не знають, що це таке. Хто б не звертався до мене, і з якими запитами, є певна аксіома: всі люди прагнуть гармонії та балансу в житті. Тому говорити, що запити суто бізнесові, не вірно. Всі запити є комплексними, оскільки один «контекст» життя, допомагає збалансувати інший. Усе в житті взаємопов’язано.

 

 

Зазвичай знають про можливості, які дає коучинг, чи потрібно пояснювати?

 

Деякі люди знають. Вже зараз це доволі популярний метод взаємодії. Але при зустрічі я завжди пояснюю і розповідаю, як ми будемо працювати, які можливості людина отримає, і яку відповідальність вона несе за своє життя .

 

 

Що вирізняє доброго, професійного коуча?

 

Результати клієнтів (з посмішкою). Вони різні, залежно від запитів. Але, на мою думку, професійний коуч – той, хто вміє і може створити максимальний простір довіри у своїй роботі. Це один з найпріоритетніших аспектів роботи.

 

Які методики використовуєте у роботі?

 

Серед методик, за якими я працюю є і системний коучинг, і невербальний коучинг. Ще – арт-терапія, арт-коучинг, провокативний коучинг, танцювально-орієнтовані практики, трансформаційні коучингові ігри, психотерапевтичні методики, коучинг рівня місії.

 

 

Як навчитись розуміти клієнта і як задати потрібне питання? Це питання часу і практики?

 

Розуміти клієнта, це не найперше, що потрібно. Важливо задати правильне питання так, щоб клієнт сам себе почув і зрозумів себе. Задаючи запитання, я вже виводжу людину на певний рівень усвідомлень. А відповідаючи на запитання, клієнт мимохідь формує своє бачення виходу з проблемного простору. Таким чином не я розповідає, а він мені говорить покрокові дії. Залишається тільки взяти відповідальність і робити.

 

 

Якісь цікаві випадки?..

 

Цікавих випадків є чимало. Практично кожен. Жодної схожої коуч-сесії. Я ніколи не можу передбачити, що буде відбуватися на зустрічі. Тому маю володіти багатьма інструментами, щоб вчасно застосувати той чи інший у конкретному випадку.

Один з яскравих випадків: молодий хлопець закохався у артистку, побачивши її в одному ток-шоу. Це був ТВ-серіал. Прийшов до мене і сформував запит: хочу з нею одружитися. Не зважаючи на те, що молоді люди жили у різних містах, жодного разу не зустрічалися, тільки по різні сторони екрана, запит був поставлений дуже серйозно і конкретно. Ми почали працювати над цією ціллю. Не буду довго розповідати, але не пройшло і року, як молода пара одружилася. Знайдено вірні стратегії, і ціль досягнута.

 

 

Перейдемо до «каверзних запитань»: чи є якісь мінуси в роботі коуча? Що не влаштовує?

 

Мінуси є у кожній роботі. Але свої не називаю мінусами, швидше – уроками або зворотнім зв’язком, який коуч має вміти приймати. Буває різне: іноді клієнт вимагає миттєвої реалізації цілі, іноді не бажає діяти, чекає, що все має відбутися само. Дехто вважає мене феєю, екстрасенсом, і просить див. Часом людині дуже важко вийти із зони комфорту. І тоді вона починає дратуватися і припиняє рухатися вперед, приймає рішення залишитися на тому ж рівні. І це рішення я поважаю також.

 

 

Чи є люди, яким протипоказана робота з коучем? Чи може вона навпаки – нашкодити? Чи може більш ефективним виявитись самокоучинг?

 

Протипокази роботи з коучем – за станом здоров’я: психічні розлади. Також не працюю з людьми, яких рідні та близькі заставляють насилу працювати зі мною. Людина має мати власні амбіції, тільки тоді робота буде мати результат. Коучинг, якщо він професійний, нашкодити не може. Є методики самокоучингу, але щоб результат був глибинним, має бути супровід.

 

 

Які результати може отримати від коучингу власник бізнесу?

 

Власник бізнесу отримає завжди конкретне бачення, буде знати де взяти ресурси, і створить чіткий план дій, для реалізації цілі. Проводжу роботу з колективами та бізнес командами, внаслідок якої команда усвідомлює свою місію, та розуміє важливість цілі.

 

 

Пані Ірино, яким Ви бачите світ через 50 років? І роль коучингу у ньому?

 

Це розвинуте суспільство, без війн і агресії. Праця – автоматизована, до дрібниць, люди не втомлюються фізично. У них – певні цінності: розвиток, сім’я, родина, традиції, віра. Кожна нація знає і розвиває свою ідентичність. Світ культурних цінностей і мистецтва. Світ, який розуміє цінність екології. Світ, в якому забезпечена старість і щасливе дитинство. Є конкретні закони: не вбий, не вкради, алкогольна і наркотична залежність відсутні. Допомога ближньому – одна з профілюючих цінностей. Світ без політиків, без вождів, тому що там, де є любов, щось доказувати та боротися немає потреби. Світ, в якому вся автоматизація направлена для блага людей та їх комфорту. Світ, у якому на першому місці – здоров’я людей, медицина та профілактика.

Коучинг – як напрямок розвитку особистості – явище адаптоване у суспільстві. Він викладається в школах, ВНЗ, має різноманітні застосування. Від молодшого віку – до літнього. Всі люди мають своїх коучів, тому життя людей максимально гармонійне.

 

 

Ви отримуєте задоволення від коуч-сесії?

 

Зазвичай так. До кожного випадку ставлюсь із щирою цікавістю, безумовним прийняттям та розумінням стану людини. Іноді бувають моменти, які б ніколи не передбачила, а часом буває результат настільки швидкий, що коуч-сесія закінчується за 30 хв і клієнт залишається максимально задоволеним.

Коли працюю – знаходжуся у коуч-позиції. Це нейтральне сприйняття ситуації, і вміння не нав’язувати своєї власної думки людині. Карта – не територія. І у кожного своя власна реальність.

 

 

Якою Ви є у позаробочий час?

 

Звичайна чуттєва жінка, не ідеальна, зі своїми слабинками та бажаннями. Іноді можу дозволити собі поскаржитися і пожалітися. І коли чую у відповідь: ну Ти ж коуч, в Тебе все має бути ідеально, розумію:  часом мене ототожнюють із моєю роботою настільки сильно, що наділяють мене якимось незвичайними якостями, ідеалізують. Тоді я нагадую: я жива жінка, з емоціями, почуттями та відчуттями, і я також маю право на слабкість та помилки J. І слава Богу за це!!! Дуже важливо не перетворитися на бездушного робота.

 

Як знаходите клієнтів?

 

Клієнтів я не знаходжу. Вони знаходять мене.

Не буду приховувати: всюди, де б я не була, розповідаю про свою діяльність. Це промоція моєї роботи, яку я дуже люблю!!! Мені хочеться, щоб люди знали про свої можливості. За багато років роботи вже сформована мережа людей, з якими працюю, і які втішають мене своїми результатами. Працює і так зване «сарафанне радіо». Коучинг – специфічний напрямок, щоб розповісти про нього – потрібно спробувати на собі, відчути , а вже пізніше радити комусь. Тому вважаю, що слід якісно працювати, і тоді клієнти завжди будуть.

 

Дякую,

Юрій Булик