Інтернет-сторінка для малого бізнесу

Дані Google свідчать про факт, що аж 92% українських підприємців користуються Інтернетом, натомість лише половина фірм має корпоративну Інтернет-сторінку. Загалом підприємства зі сайтами дають інформацію понад 19 мільйонам Інтернет-користувачів. Виходить – є за що боротися. Як створити Інтернет-сторінку? Як розмовляти з рекламною агенцією, яка її виготовить? Що потрібно зробити до моменту першої зустрічі з її представниками? Ось декілька порад.

Young woman using her laptop for multimedia and site surfing. Di

БІЗНЕС-МОДЕЛЬ

Представники рекламної агенції задаватимуть питання, пов’язані з Вашим бізнесом. Будуть цікавитись тим, як Ви шукаєте своїх клієнтів, як промували фірму до цього часу і якими є результати цієї роботи. Інтернет-сторінка – це бізнес-інструмент: безпосередньо сприяє отриманню доходів (наприклад, при створенні Інтернет-магазину), або опосередковано (інші види діяльності) повинен слугувати цій меті. Навіть ті компанії, які шукають клієнтів тільки за рекомендацією у дуже специфічних галузях (наприклад, виробництво металевих конструкцій), повинні мати власний сервіс www, щоб могти розвивати свій імідж, представляти свої проекти і пропозиції. Тож обміркуйте, що вирізняє Ваш товар/послугу, чи даєте своїм клієнтам більше, ніж інші і як це можна підкреслити і до роботи!

 

МЕТА СЕРВІСУ – ПЕРШ ЗА ВСЕ

Вирішіть, що саме повинен робити користувач на Вашій веб-сторінці. Ці його дії повинні сприяти розвитку Вашого бізнесу. Найчастіше – це:

 • купівля (Інтернет-магазини),
 • здійснення замовлення,
 • висилання запитання,
 • підписка на новини,
 • завантаження файлів (каталог, комерційна пропозиція, інструкції тощо),
 • ознайомлення з інформацією,
 • заповнення анкет та формулярів.

Важливо: кожна з цих дій повинна буде зідентифікована в статистиці сервісу. Можна відразу попросити агенцію підключити сайт до Google Analytics.

 

ТЕРМІН ВИКОНАННЯ ЗАМОВЛЕННЯ

Як швидко потребуєте діючої сторінки в мережі і що є причиною її створення? Якщо хочете взяти участь у виставці, впровадити новий продукт на ринок, плануєте провести акції чи інші важливі події, веб-сторінка повинна бути готова за два тижні перед початком події. Будете також мати ще пару днів на правки або доповнення інформації. Планування участі у важливих подіях галузі – важливе питання, тому поінформуйте про це Вашого виконавця сайту.

 

АНАЛІЗ КОНКУРЕНЦІЇ

Варто кинути оком на Інтернет-сторінки конкурентів. Занотуйте собі, що Вам там сподобалось. Це може слугувати поштовхом до нових рішень, можливості зробити щось ще краще. Часто достатньо зробити просто трохи кращу сторінку: красивішу, зручнішу в обслуговуванні, щоб клієнтам було легше шукати інформацію або замовляти чи користати з послуг Вашої компанії. Приготуйте для агенції переліг сторінок конкурентів.

 

КЛІЄНТИ

Пам’ятайте, що Інтернет-сервіс Вашої фірми повинен бути простий в обслуговуванні і подобатися перш за все користувачам (а не Вам). Поміркуйте, якими рисами наділені Ваші клієнти, що їх вирізняє, і що може їм подобатись. Тут у пригоді Вам стануть демографічні дані: вік, стать, освіта, зацікавлення чи стиль життя клієнтів. Дізнайтесь, навіщо Ваші клієнти заходять на Інтернет-сторінку і як їм у цьому посприяти.

 

Перелік матеріалів, необхідних для створення Інтернет-сторінки:

 1. Логотип
 2. Корпоративна ідентифікація: фірмовий кегль, кольори, бланк тощо
 3. Тексти – описи товарів та послуг, колективу, місія, бачення, цінності
 4. Фото продуктів, колективу; скановані рекомендації, логотипи
 5. Бренд-герой – корпоративна іграшка (якщо є)
 6. Відеоматеріали, що презентують продукт чи відображають обслуговування, коментарі експертів
 7. Дані до контактів і дані компанії. Сюди ж варто додати інформацію про працівників (ім’я, прізвище, посада, номери телефонів і електронна адреса кожної особи до контакту окремо)
 8. Статті, можливо посилання на блог чи сторінки в соцмережах.

 

СТРУКТУРА СЕРВІСУ

Обдумайте, закладки на які, на Ваш погляд, підсторінки варто створити на головній сторінці (меню). Погляньте на це очима клієнта. Найчастіше найбільш важливою частиною сайту є Ваша комерційна пропозиція: перелік послуг та ціни. Істотними також є рекомендації та інформація, що підтверджує вірогідність Вашої компанії. Рубрики, що зустрічаються найчастіше:

 • Про нас
 • Пропозиція або Товари/послуги
 • Рекомендації
 • Актуально
 • Контакт

Агенція повинна запропонувати Вам найбільш оптимально складене меню на головній сторінці і рекомендувати його елементи та місце їх розташування.

 

ДИЗАЙН

Поділіться думками щодо зовнішнього вигляду сайту. Сторінка має бути простою, елегантною, веселою, серйозною, сучасною чи традиційною? Якою є Ваша компанія і яких клієнтів шукаєте? Агенція запитає Вас про те, чи можна при реалізації цього проекту використати готовий шаблон дизайну, чи потрібно створити індивідуальний проект. Опція з готовим шаблоном буде, звісно, дешевшою.

При приготуванні більш потужних веб-сторінок насамперед створюється макет – активна схема сайту, що ілюструє розкладку окремих елементів на головній сторінці і на підсторінці, а також навігацію сервісу на найбільш важливих сторінках. При створенні міні-сайтів таку схему можна намалювати (головну та підсторінку), що допоможе дизайнеру приготувати проект.

До дизайну програмісти доробляють технічну частину. Ключовим моментом є фінальне приготування сайту: поєднання дизайну та техчастини – саме тоді усі програмні правки можуть бути внесені і сторінка буде правильно функціонувати. Також у цій частині роботи клієнти починають найчастіше вносити додаткові правки, коригувати. Інколи правки вносяться вже після здачі роботи. Це призводить до ускладнень роботи програміста, адже може виникнути потреба переписування окремих частин програми сайту.

 

МАТЕРІАЛИ

Тепер про частину, яка зазвичай завдає найбільших труднощів рекламним агенціям: приготування матеріалів. Аби створити веб-сторінку потрібні логотип, тексти, фото, графічні елементи, відео. Потрібно також знати бізнес-процеси компанії, наприклад, на яку адресу повинні надходити замовлення. Приготуйте цю інформацію завчасу. Переважно саме такі дрібні правки затримують весь процес.

 

НАПИСАННЯ ТЕКСТІВ

Пишучи тексти для Інтернет-сторінки, варто підготувати і мати перед носом фрази, які вписують користувачі у пошуковику, шукаючи Вашої фірми в Інтернеті. Якщо у Вас є стара веб-сторінка, Вам набагато простіше буде це ідентифікувати. Перевіряєте за статистикою сервісу (в Google Analytic – це закладка Джерела руху/пошук безкоштовний). Якщо таких даних немає, попросіть рекламну агенцію, щоб виокремила в пошуковиках найпопулярніші слогани/вирази з Вашої галузі. Вибрані фрази повинні бути включені в тексти, що пишуться для Вашої Інтернет-сторінки.

 

NEWSLETTER

Якщо хочете висилати новини з сайту до своїх клієнтів, на Вашій сторінці повинна бути можливість підписки. Адреси, зібрані за допомогою сторінки, повинні міститись в базі даних, інтегрованої з системою e-mail-маркетингу. Вирішіть чи це буде єдина розсилка до всіх, чи є декілька різних груп адресатів (наприклад, окремо для клієнтів і окремо до партнерів).

 

Елементи правильно запроектованої Інтернет-сторінки

Добра www-сторінка повинна:

 1. мати систему управління вмістом (CMS)
 2. бути оптимізованою під позиціонування
 3. містити інсталяцію до генерування статистичних даних (наприклад, Google Analytic)
 4. містити інформацію про політику cookies
 5. бути прозорою і придатною для користувачів, легкою в користуванні
 6. бути збудованою згідно з бізнес-метою, тобто провадити клієнта до виконання бажаних дій: встановлення контакту, купівлі тощо.

У такому випадку потрібно приготувати окремі «шухлядки» для адресів партнерів та клієнтів. Механізм підписки на новини повинен бути сконфігурований таким чином, щоб користувач однозначно погодився отримувати інформацію за допомогою електронної розсилки. Задля цього йому потрібно вислати е-мейл з проханням підтвердити підписку (так званий модель Double opt-in).

 

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ

Якщо Ваша цільова аудиторія користується соціальними мережами, варто також інтегрувати веб-сторінку, скажімо, з Фейсбуком чи Інстаграмом. Задля цього слід зробити відповідні активні посилання на Інтернет-сторінці. Це вигідно, наприклад, у випадку, коли якусь цікаву інформацію оперативно хочемо переказати знайомим та партнерам.

 

ІНТЕРНЕТ-СТОРІНКА ТА МОБІЛЬНІ ПРИСТРОЇ

Ваші клієнти користуються мобільними пристроями? Це тренд, що швидко розповсюджується в Україні та у світі. Мобільна версія сторінки може бути незабаром дуже доречною. Однак потрібно розуміти, що вона буде набагато дорожчою, ніж стандартний сайт.

 

Елементи, які, крім створення Інтернет-сторінки, також можна замовити у рекламній агенції:

 1. проект логотипу та фірмових матеріалів
 2. флеш-банери
 3. фото-сесія
 4. вибір програми для розсилки новин
 5. ведення блога та актуалізація Інтернет-сторінки
 6. ведення сторінок в соціальних мережах
 7. аналіз статистики веб-сторінки
 8. позиціонування Інтернет-сторінки
 9. промоція сайту, наприклад за допомогою Google AdWords
 10. промоція сервісу на Інтернет-порталах

 

ІНТЕГРАЦІЯ З ІНШИМИ ІТ-СИСТЕМАМИ

Чи користуєтесь на фірмі іншими ІТ-програмами та продуктами, пов’язаними з обслуговуванням клієнта? Якщо так або хочете запровадити їх у майбутньому, то це важлива інформація для рекламної агенції. Переважно така інтеграція буде додатковим коштовним пунктом приготування сайту. Натомість, якщо плануєте впровадити такі розв’язання в дію у майбутньому, програмісти залишать таку можливість для приєднання інших ІТ-продуктів.

 

ГОТОВА ІНТЕРНЕТ-СТОРІНКА. ЩО ЦЕ ЗНАЧИТЬ?

Наближається завершення проекту. Інтернет-сторінка за мить буде готова. Що це означає? У який момент можна окреслити, що роботу завершено, а рахунок потрібно оплатити? Це потрібно обговорити на початку співпраці. Адже Інтернет-сторінку можна допрацьовувати безкінечно. Важливо, щоб в договорі був прописаний момент, коли роботи вважаються виконаними. Це може бути:

 • виконання веб-сторінки згідно технічної специфікації
 • перенесення сторінки на сервер і її публікація
 • публікація на сайті всіх матеріалів: текстів, фото, відео
 • передача клієнтові логінів та паролів
 • все вище перераховане

 

НЕ В ПЕРШИЙ РАЗ?

Якщо працюєте над створенням Інтернет-сторінки не вперше, точно маєте чимало інформації, яка стане у пригоді під час роботи над новим сайтом. Радимо проаналізувати статистику старої веб-сторінки щодо джерел відвідування, адресатів, входів з якого виду пристроїв і операційних систем відбувались тощо. Перевірте, які тексти старого сайту були найбільш відвідуваними і чого клієнти шукали на Інтернет-сторінці. Ці деталі потрібно взяти до уваги при створенні нового сайту.

 

ЦІНА ПИТАННЯ

Правильна відповідь на це запитання звучить: «Залежно від об’єму робіт». Вартість приготування Інтернет-сторінки залежить від функціоналу, який має на ній працювати, кількості мовних версій, наявності мобільної версії, дизайнерських робіт (чи це готовий шаблон, чи індивідуальний проект), інтеграції з іншими системами і… кількості правок, зголошених пізніше замовником. (Зрадимо Вам один секрет: рекламні агенції не рідко виставляють більшу ціну клієнтам, які від початку чітко не можуть пояснити чого саме хочуть від проекту, впроваджують з моменту роботи багато змін. Тому варто бути підготованим, чітко розуміти, чого хочете від нової Інтернет-сторінки. Це значно знизить вартість проекту).

Не є також секретом, що ціни у великих містах більші, а проекти, приготовані потужними відомими агенціями будуть значно дорожчими. Натомість веб-сторінка, розроблена сином швагра буде значно дешевшою. Однак, після кількох місяців її експлуатації стане зрозуміло чому…

Найкраще знайти золоту середину. Агенцію, яка проектує Інтернет-сторінки та займається е-маркетингом. Бізнес-досвід і розуміння маркетингу працівниками агенції дасть змогу створити проект, який буде добре написаний як з боку програмування, так і зі сторони бізнес-підходу і промоції в Інтернеті. Це дасть змогу заощадити кошти, які витрачаються на правки чи на позиціонування в мережі. Пам’ятайте також про магічний трикутник: час – якість – ціна.

 

МАЄМО ІНТЕРНЕТ-СТОРІНКУ. ЩО ДАЛІ?

Інтернет-сторінка має сприяти розвитку Вашого бізнесу. Важливо, щоб її легко знаходили пошукові системи, особливо Google. Ключовим є, крім відповідної конструкції сайту, її регулярна актуалізація: додавання новин, записів на блогах чи статей, подача нових продуктів та акцій, рекомендацій, виконаних проектів, інформації з життя фірми тощо. Варто визначити відповідальну особу на фірмі за роботу з Інтернет-сторінкою. Або ж можна цю роботу довірити рекламній агенції, яка буде своєчасно актуалізувати Ваш Інтернет-сервіс www. Потрібно порахувати, що є більш вигідним: інколи аутсортсинг послуг приносить більше користі та менше витрат, ніж працевлаштування ще одного працівника.