Глобально, середній клас і надалі залишається лише мрією

Цифри іноді можна порівняти з пудрою: вміло прикривають бридку реальність.

Щодо найновіших даних про доходи людськості пудрою є інформація про зменшення кількості бідних. Реальністю є той факт, що й надалі половина глобальної популяції планети знаходиться у скрутній ситуації та має низькі доходи.

«Перша декада цього століття свідчить про історичне зменшення шкали бідності у світі і майже подвоєння кількості осіб, яких можна окреслити як людей із середнім рівнем достатку», – говорить Ракеш Коххар, один із провідних науковців, який працює над рапортом Pew Research Center (США).

 

Впродовж першої декади ХХІ століття майже 700 млн осіб вийшли зі стану убогості, проте до життя в стилі «люкс» та к і не дійшли.

 

Американський центр дослідив, як змінився розподіл доходів мешканців Землі впродовж 2001-2011 років. Згідно із зібраними даними, аж 56% людей знаходиться у частині шкали з низьким рівнем доходів. Це означає ріст 6% порівняно з 2001 роком. Тішить те, що чітко знизився відсоток людей, що живуть на межі убогості: з 29 до 15%. Натомість зріс (з 7 до 13%) показник кількості людей із середнім рівнем доходів. 7% людей нашої планети (на 1% більше, ніж декаду тому) досягли високого рівня доходів. «Виокремлення правдивого середнього класу і надалі залишається швидше обіцянкою, ніж реальністю, – гасить ентузіазм п. Коххер. Приріст доходів концентрується у Китаї, Південній Америці та у Східній Європі. Глобальний середній клас є мрією кожного. Мало що могло би бути кращим для світової економіки, аніж збільшення кількості осіб, які мали б за що придбати нові авто, будинки, квартири, подорожувати».

До групи із середнім рівнем доходу належать люди, які витрачають щодня від 10 до 20 доларів США. Вбогі живуть менш ніж за 2 американські долари щодня. Особи з високим рівнем доходу тратять понад 50 доларів щодня. Науковці вказали ці цифри з огляду на купівельну спроможність населення у 2011 році.

Pew Research Center вказує, що «свіжоспечений» середній клас насолоджується стандартом життя, який за західними мірками вважається скромним. Люди, які потрапили до середнього рівня доходів з найкращими показниками (тобто диспонуючи 20 американськими доларами), мають річний дохід на рівні, що незначно перевищує поріг убогості в США.

На початку цього століття людськість вирвалася зі шпонів убогості, але більше половини мешканців Землі й надалі живе на його межі.