Cприйняття – ключ до впевненості в собі

Впевненість в собі, як і емоції, є дуже мінливою. Однак цьому можна навчитися. Лишень потрібно бути по-справжньому спокійним і невимушеним у будь-якій ситуації.

Ключем до успіху у цій справі є прийняття чорних сценаріїв, які ваш розум має звичку створювати. У статті опишемо механізми, про які ви й не здогадувалися,  а їх розуміння – дасть вам можливість бути вільним від будь-яких невизначеностей.

То вона є, то її немає

Впевненість у собі, як правило, визначається як конкретна емоція, дякуючи якій живемо, відчуваючи, що можемо все, і ніщо не стане  на перешкоді на нашому шляху.  Однак слід пам’ятати, що ця емоція є швидкоплинною і в один момент ви можете бути «просякнуті» мужністю, а в інший – вся ця мужність може з вас «випаруватися». Тому сьогодні говоритимемо  про впевненість із трохи  іншої точки зору. Навчимося досягти цього стану на набагато глибшому і більш тривалому рівні.

Спочатку пояснимо деякі механізми розумової діяльності. Перша важлива річ, яку ви повинні розуміти, це те, що спосіб підкорити впевненість в собі – це не вираження конкретної емоції. Звичайно, цього можна досягти різними способами, але це не тривалий стан. Відсутність впевненості в собі – дійсно стан: наприклад, коли ви боїтесь або відчуваєте загрозу. Після того, як страх і почуття небезпеки минули, ви автоматично повністю розслабляєтесь, стаєте невимушеними. І це впевненість, яка приходить сама – коли ви позбулися негативних емоцій.

 

Така впевненість в собі є набагато тривалішою, ніж спеціально викликані емоції. Емоції дозволяють нам у даний момент подолати страх, який і так буде. Натомість ключем до істинного спокою і впевненості, є позбавлення від страху або сумнівів. У такому випадку не потрібно «викликати» будь-який емоційний стан. Впевненість в собі є весь час. Як у театрі, коли куліси опускаються, ви не можете знати, що там.

 

Надокучливий розум

Чому виникає відсутність впевненості? Розум – це річ, яка любить безпеку. Він робить все, щоб уникнути небезпеки. На жаль, у більшості випадків робить набагато більше, ніж необхідно. Все для того, щоб захистити вас від несприятливого розвитку подій. У багатьох ситуаціях він запускає всілякі механізми.

Це такі механізми, як страх, стрес, труднощі з довірою до іншої людини, негативні образи у вашій свідомості, паралізуючі внутрішні діалоги. Ось чому деякі люди, коли  знайомляться з  іншими людьми, раптом не знають, що сказати. Інший випадок, коли людина повинна виступити перед великою групою людей, вона раптово відчуває напругу, що паралізує все тіло. Коли здаємо іспит, починаємо уявляти, що станеться, якщо не зможемо його здати. А коли повинні прийняти будь-який виклик, внутрішній голос перераховує виправдання, які в змозі придумати. Знайомо?

 

Задумайтесь на хвилину, що у вас проявляється під час відсутності впевненості у собі? Чи справді її немає? Що може статись у тій чи іншій ситуації, що може піти не так?

Один із способів позбавитися такої блокади, це зміна негативного внутрішнього діалогу на позитивний.

Важливо в цей момент розуміти, що мета діяльності вашого розуму є максимально позитивною. Обмірковуючи всі негативні речі, які позбавляють нас впевненості у собі, розум намагається захистити вас. Проте, у більшості випадків він погано розпізнає загрози і захищає нас з перебільшенням. Це зайве. Бо чи пізнання нових людей є настільки небезпечним? Чи виступ перед групою людей, призведе до того, що хтось  витягне з кишені яйця, і поцілить ними вам просто в лоба? Або якщо ви не складете іспит, світ розколеться навпіл?

Все було б добре, якби не той факт, що існує занадто багато захисних механізмів, які  не дозволяють багатьом людям нормально функціонувати в світі!

 

Сприйняття

Як же від них позбутися і відновити впевненість в собі? Прийняти. Просто прийміть все те, що продукує ваш розум, щоб захистити вас. У той момент, коли відчуєте реальне сприйняття всіх поганих сценаріїв, які з’являються у вашій голові, – опір зникне.

 

Сприйняття в контексті розуму є синонімом безпеки. Коли повністю прийняти, що, наприклад, глядачі будуть сміятися над вами, коли ви промовлятимете до них, загроза з точки зору розуму зникає. Відсутність визнання є джерелом небезпеки. І мова йде не про самосприйняття. Впевненість у собі приходить автоматично, коли ви приймаєте негативні сценарії, які з’являються у вашій голові.

 

Як таке сприяння   виглядає на практиці? Ідея полягає в тому, щоб ви чесно прийшли до спільної «угоди» з будь-яким негативним наслідком, створеної вашим власним розумом. Ви тільки що сказали: “Добре. Якщо це станеться, я зрозумію, я приймаю такий стан справ.” Ви повинні відчувати, що дійсно з цим змирилися, що вам більше не потрібно опиратися. Це може бути випадок, і на вас це ніяк не вплине.

 

Процедура сприйняття / погодження дуже проста. Коли ваш розум буде створювати негативні наслідки, дії або факт існування конкретної ситуації, ви приймайте їх. Це стосується будь-якої життєвої ситуації. Люди «прокручують» в голові негативні сценарії, коли зустрічаються з іншими, коли мають познайомитися із новими людьми, коли говорять в громадських місцях, коли  хочуть розпочати бізнес, готуються до іспитів, збираються у відпустку, йдуть на побачення, коли… Можна продовжувати без кінця. Ці негативні сценарії, якщо не будуть сприйняті нами, стануть постійним джерелом негативних емоцій. І ці емоції забиратимуть Ваш спокій і викликатимуть недовіру до самого себе. Прийміть будь-який негативний сценарій, і Ви побачите дивовижні зміни.

 

Приборкувач переживань

Для того, щоб легше було впровадити цю концепцію в дію, існує дуже ефективна вправа. Це завдання називається “приборкувач переживань”, і це дійсно так. Спробуйте її застосувати, адже ефект стосуватиметься безпосередньо Вас.

Всі вправи включено в наступні чотири етапи:

  1. На аркуші чітко опишіть ситуацію, яка вас стресує / турбує;
  2. Визначіть найгірший можливий результат / сценарій, який може статися;
  3. Прийміть цей результат;
  4. Вжийте заходів, перший крок у цьому напрямку, для того, щоб зменшити стрес.

 

Важливим є описання вибраної ситуації на аркуші. Саме цей крок змусить вас відчувати себе трохи краще.

Виконуючи другий пункт, ви дійсно можете дати волю фантазії. Подумайте про щось, що насправді є найгіршим. Нехай це буде найчорніший сценарій, навіть, якщо він дуже малоймовірний. «Прокрутіть» собі такий сценарій, щоб ви мали чітке уявлення про нього. Подивіться, що відбувається, як ви поводитеся в цій ситуації, як інші будуть вести себе, як ви самі будете себе почувати в цій ситуації, як будуть себе почувати інші, як ви будете себе почувати.

Третій крок є найбільш важливим. Зосередьтеся на тому, щоб прийняти цей сценарій. Якщо із цим виникнуть проблеми,  рішення є: поміркуймо, чи була у вашому житті така  ситуація, коли щось повністю сприймалося як можливий варіант? Це може бути досвід, в якому, наприклад, ви говорили з  фахівцем, який на дану тему є добре поінформованим, краще, ніж ви, і ви слухали його уважно і сприймали без сумніву, кожне слово, що він сказав. Тепер уявіть собі цей конкретний досвід настільки точно, як тільки можете.

 

Згадайте це почуття сприйняття інформації, яке з’явилося в цьому експерименті. Тільки тоді, коли у вас є таке відчуття, поверніться до свого найгіршого сценарію. Тепер, із почуттям, що хвилину тому ви в собі знайшли, щиро прийміть цей сценарій.

Четвертий крок не є обов’язковим. Це значною мірою залежить від характеру ситуації, над якою ви працюєте.

Практикуйте цю техніку так часто, як тільки можете, і через деякий час забудете про брак впевненості в собі. Виробіть звичку сприймати різні сценарії і ви будете робити це автоматично. Це стане вашим підходом до життя, і ви навіть не будете думати про це. Впевненість в собі «отримаєте» в її найкращому прояві.

 

 

У цій статті, крім пояснення деяких механізмів, слід збагнути одну дуже важливу річ особистого розвитку. Ви – не ваш розум. Розум є інструментом, який створений для того, щоб ви нормально функціонували в світі. Він не є ідеальним інструментом, тому що, як ви можете переконатись, він іноді грає з вами. Ви, в своєму чистому вигляді є людиною, впевненою в собі, цікавою світу. Ваш розум хоче допомогти у вирішенні цього завдання, іноді занадто турботливо оберігає. Сьогодні ви отримали можливість позбутися тієї надокучливості  і наблизитися  до того, ким ви є  насправді.

Так що насолоджуйтесь здатністю сприймати витівки розуму і, нарешті, бути чесним самим з собою, живучи так, як тільки ви цього хочете. Коли страх зникає – з’являється реальна впевненість. Це не штучно викликана емоція, це – глибокий, фундаментальний спокій.

Юрій Бойко