Чи малі та середні фірми повинні цікавитись PR?

Public Relations (PR) – це діяльність, яка спрямована на формування довіри та іміджу компанії/продукту/особистості. Це елементи, що товаришують процесу прийняття потенційним клієнтом рішення про можливу співпрацю з Вашою фірмою. PR уможливлює більш ширше її представлення, презентацію на ринку. До того ж з різних перспектив, під різним кутом зору. На це не потрібно великого бюджету, проте точно вимагатиме від вас великого ангажування, часу, знань і досвіду.

 

Хоч сьогодні розуміння та свідомість підприємців щодо PR є на дещо вищій сходинці ніж кілька років тому, все одно зв’язки з громадськістю та пресою часто плутають з рекламою. «Ні, дякуємо, нам не потрібна реклама» – досить часто чуємо це речення в розмовах з потенційними клієнтами. Видається, що багато хто з підприємців ставить знак рівності між PR та рекламою, бо в обох процесах згадується про той факт, що вони працюють на імідж. Це правда, ці два явища поєднуються, але між ними є істотна різниця.

Реклама є дією швидше одноразовою, тут і зараз. Її завданням є зацікавлення клієнтів товаром/послугою і подальший продаж. На жаль, вона не будує довіри і вірогідності фірми, що, як показують маркетингові дослідження, є елементами, які відіграють важливу роль в процесі прийняття рішень клієнтами на користь Вашого бренду.

Не будемо довго розмірковувати над важливістю цієї діяльності для компанії, поговоримо відразу про дієві PR-знаряддя, які варто використовувати навіть на малому чи середньому за розміром підприємстві.

 

БУДУЙТЕ ВЗАЄМОВІДНОСИНИ З КЛІЄНТАМИ

Поширеним PR-знаряддям (до того ж зазвичай безоплатним) є newsletter або корпоративне видання (газета, журнал). Хоч часто ми можемо зіткнутись із думкою про те, що ці форми комунікації не потрібні чи є спамом, на практиці багато хто з адресатів відкриває такі мейли та читає. Тут проблема може критися не у присутності такого виду кореспонденції, а в змісті інформації, що надсилається, в її подачі та у актуальності і частоті. Отримання  такої кореспонденції все ж сприяє тому, що з часом потенційні клієнти все більше нам довіряють. А це у свою чергу крок до майбутньої співпраці. Наприклад, корпоративні видання (в друкованій чи електронній формі) – інформують, навчають, формують довіру та імідж, а також можуть сприяти внутрішньокорпоративній комунікації. Вони додатково інтегрують працівників, зміцнюють їх корпоративний дух, допомагають їм ототожнювати себе з фірмою чи мотивують колектив до спільної роботи.

 

З цією ж метою варто використовувати соціальні мережі (сьогодні кожен з нас може створити сторінку підприємства), блоги, відеопрезентації, сайти чи підсайти, присвячені діяльності підприємства. Не варто забувати, що і кожен керівник є піарщиком. Він стилю його роботи та поведінки великою мірою залежить сприйняття невеликої компанії клієнтами та й на ринку загалом. Якщо на підприємстві є відповідальна особа за цей напрямок роботи, то вона аж ніяк не повинна бути у складі відділу реклами чи департаменту маркетингу. PR-менеджер за структурою повинен бути підзвітним та підконтрольним лише керівнику фірми. У протилежному випадку – він не матиме змоги належним чином грамотно виконувати свою роботу або ж виконуватиме роботу, яка відноситься не зовсім його сфери діяльності.

 

Важко однозначно стверджувати, що саме той чи інший PR-інструмент буде для Вашого підприємства ідеальним. Добре було б поєднувати різні форми, бо використання лише одного знаряддя не виключає використання іншого. Навпаки, сьогодні вони навіть можуть інтегруватись. Це також дає можливість «достукатись» до більш широкого кола адресатів.

Завданням PR є перш за все побудова іміджу. Він дає змогу краще представити діяльність Вашої фірми. Мова йде не лише про переконання потенційних клієнтів до придбання нашої пропозиції, ми хочемо розбудити в них певні потреби  і викликати довіру до нашої компанії. Так, для клієнтів буде цікаво дізнатись про новинки на цьому ринку, про актуальні події галузі/фірми, навіть про ті, що висвітлюють роботу її працівників.

Аналіз ефективності PR-діяльності Ви повинні здійснювати постійно, щомісяця, а згодом і щороку. Зріст присутності Вашого бренду в медіапросторі означає, що робота виконана добре. Але не дивіться лише на кількість згадок та публікацій! Слухайте своє оточення, бо Ваші працівники, постачальники і клієнти постачають Вам цінну інформацію і ідеї на майбутнє.